Вакцината ќе содржи специјално произведени протеини.

Објавил: Сара Фемина | 12 март, 2020 23:27

СПАС ЗА ЗАРАЗЕНИТЕ ОД КОРОНА СТИГНУВА ОД ИЗРАЕЛ: Вакцината е спремна!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вакцината против коронавирус, на која работат израелските научници, ќе биде подготвена за тестирање за неколку недели, но нема да биде достапна со месеци, бидејќи ќе биде на долгиот и понекогаш бирократски тест и процес на одобрување.

Ова го објави член на научен тим, пренесува „Тајмс Израел“.

Според порталот, државниот институт „Мигал Галиле“ работи веќе четири години на вакцина што би можела да се користи за различни видови вируси и може да се прилагоди на вирусот „Ковид-19“.

Вакцината против коронавирус, на која работат израелските научници, ќе биде подготвена за тестирање за неколку недели, но нема да биде достапна со месеци, бидејќи ќе биде на долгиот и понекогаш бирократски тест и процес на одобрување.

Еден член на медицинскиот тим, Хан Кац, изјави за порталот дека оваа нова орална вакцина против вирусот корона, земена од возрасни и деца, може да ги ублажи симптомите на вирусот и да ги претвори во „многу благ студ“ и многумина не би го имале.

Вакцината ќе содржи специјално произведени протеини.

Претставници на Светската здравствена организација им порачуваат на националните влади дека времето за агресивно дејствување е сега, кога избувнувањето на короната на вирусот достигна пандемија.

Директорот на СЗО, Тедрос Аданон Гебрејес рече дека со објавувањето на пандемијата, земјите биле повикани да ги развијат своите механизми за одговор при итни случаи, објави АП.

„Подгответе ги вашите болници, заштитете ги и обучете ги здравствените работници“, советувал Тедрос.

Д-р Мајк Рајан, шеф на Програмата за управување со итни случаи на СЗО, издаде отворено предупредување за здравствената вонредна состојба.

„Иран и Италија сега се во првите редови. Тие страдаат, но можам да гарантирам дека другите земји наскоро ќе се најдат во таа ситуација“, рече тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Активисти од неколку синдикати протестираа пред седиштето на „Ер Франс“ на аеродромот „Шарл де Гол“ во Париз, за ​​време на денешните преговори за работни места во француската национална авиокомпанија.

АВИО-ГИГАНТОТ УКИНУВА 7.500 работни места: Добија 7 милијарди евра помош, а сега ги исфрлаат луѓето на улиците

Францускиот „Ер Франс“ и неговиот регионален огранок „Хоп“ објавија дека прекинуваат...

Претходно, Владата на Црна Гора донесе одлука да ги отвори границите на својата земја за девет држави, меѓу кои не е Србија.

СРПСКИ КОНТРАУДАР НА ОДЛУКАТА НА ЦРНА ГОРА: Забрането слетување на “Монтенегро ерлајнс” во Србија!

Врз основа на реципроцитетот, Дирекцијата за цивилно воздухопловство донесе мерка...

Тој рече дека „Ковид-19“ се шири брзо, особено во средини како што се старечки домови.

Директорот на СЗО порача: Корона вирусот е 10 пати посмртоносен од епидемијата свински грип во 2009 година!

Вирусот на корона е десет пати повеќе смртоносен од епидемијата на свински грип во...

„Целата одговорност за спроведување на полицискиот час е моја“, цитираше Саул за турскиот дневен весник Сабах.

Турскиот Министер за внатрешни работи ПОДНЕСЕ ОСТАВКА: Цела одговорност е моја, се повлекувам од функцијата!

Турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу денеска на Твитер објави дека...