Бројни улици во градот беа поплавени. Наведено е дека семафорите не работат, но и дека автомобилите едвај се пробиваат поради дождот.

Објавил: Мирко Бачиќ | 3 декември, 2020 21:31

СПЛИТ КАКО ВЕНЕЦИЈА: Порој по улиците, поплави на сите страни(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денес во Сплит наврнаа 121 литар дожд на метар квадратен, што е повеќе од просекот за целиот декември, изјави синоптичарот Јурица Миjак од поморскиот метеоролошки центар (ПМЦ) на DHMZ.

Ваквото количество дожд создаде големи проблеми на Сплитските улици.

Бројни улици во градот беа поплавени. Наведено е дека семафорите не работат, но и дека автомобилите едвај се пробиваат поради дождот.

Пожарникарите од ЈВП Сплит и ДВД Сплит имаа низа интервенции, најмногу со испумпување на просториите. Локалниот портал Далмација Данас потсетува дека последен пат оваа количина дожд паднала во Сплит во јули 1975 година.

Водопадите се појавија на Мозор, кои се појавуваат во просек само неколку пати во една деценија. Еден од нив е водопадот Дубаница, а на неколку километри западно, над Корешница, се појави водопадот Колудар.

Обилниот дожд создаде проблеми во сообраќајот и во областа Шибеник.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Во видео обраќање, објавено на официјалната веб-страница на Брегу, таа презентираше аргументи во корист на формирање на заеднички регионален пазар, нагласувајќи дека пазарот на 18 милиони луѓе е многу привлечен на ЕУ и глобалната сцена.

ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН ИМА 1,4 МИЛИОНИ НЕВРАБОТЕНИ

Генералниот секретар на Советот за регионална соработка Мајлинда Брегу рече дека...

Прелиминарните податоци на Агенцијата за статистика на БиХ покажуваат дека во првата половина на минатата година, БиХ забележа пад на БДП од 3,7 проценти во споредба со истиот период во 2019 година, според оваа Информацијата за движењето на макроекономските показатели за јануари-октомври 2020 подготвена од Дирекцијата за економско планирање (ДЕП).

ЕКОНОМИЈАТА НА БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА НА ДНОТО: Падна увозот и извозот, но и прилив на пари од странство

Ескалацијата на пандемијата на вирусот корона во првата половина на минатата година...

Во секоја земја на Европската унија, по таков политички гаф, ќе следеше оставка или негова смена

Скандал ја тресе Хрватска! првиот човек на Институтот за јавно здравје седи на картон со Вакцини

Хрватскиот  биолог и научник  Иван Џикиќ денес изјави дека бил шокиран кога видел...