Можноста од дополнителна, најчесто третата доза за целото население е тема на бурна дискусија во научните средини.

Објавил: Сара Фемина | 14 септември, 2021 5:09

Според СЗО и ФДА засега нема потреба од трета доза вакцина против Ковид

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Употребата на третата доза од вакцините против Covid-19 кај целото население засега не е оправдана, оценила во понеделникот стручњаците на Светската здравствена организација (СЗО – WHO) и американската Агенција за храна и лекови (FDA).

Вакцините, коишто ги има во ограничени количества, ќе спасат најмногу животи доколку им ги дадеме на лицата изложени на голема опасноста од тешка форма на Covid-19 и кои сѐ уште не се вакцинирани“, напишаа стручњаците во студијата објавена во британското медицинско списание The Lancet.

Сегашните податоци на ја покажуваат потребата од повторно вакцинирање на целата популација, кај коишто ефикасноста против тешките форми и натаму е висока“, се додава во објавата на меѓународниот тим стручњаци во кој има експерти од WHO и FDA и неколку истражувачки организации од целиот свет.

Можноста од дополнителна, најчесто третата доза за целото население е тема на бурна дискусија во научните средини.

Во земји, како Франција на пример, започна вакцинирањето со третата доза за некои категории население и тоа навозрасните шест месеци по вакцинирањето со двете дози и лицата со ослабен имунолошки систем. Овие земји тоа го правдаат со падот на ефикасноста против делта варијантата на коронавирусот, а се чини дека со текот на времето тој пад зајакнува.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

СЗО прецизира дека оваа варијанта има мутации што би можеле да укажат на ризик од отпорност кон вакцините и нагласи дека се потребни дополнителни студии за да се испитаат карактеристиките на овој сој на коронавирусот.

СЗО следи нов сој на коронавирусот, наречен „му“

Светската здравствена организација (СЗО) следи нова мутација на коронавирусот, наречена...

Ставот дека Грција нема да толерира никаква инструментализација на ситуацијата во Авганистан и нема да дозволи да се повтори 2015 година по мигрантското прашање, го истакна и портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому на брифинг со новинарите.

Грција подигна ограда на границата со Турција: Не смее да се случи мигрантска криза како во 2015 година

Грција ја завршила изградбата на ограда долга 40 километри на границата со Турција...

Во последните 24 часа, Словенија тестираше 2 228 примероци, од кои 385 се позитивни на коронавирусот, објави Националниот институт за јавно здравје.

Бројот на заразени во регионот и натаму расте

Во голем број земји во регионот, бројот на новозаразени со корнавирусот продолжува...

Премиерот Еди Рама на Фејсбук денеска порача дека американската администрација неодамна ја повикала Албанија да процени дали може да послужи како транзитна земја за голем број авганистански бегалци чија крајна дестинација се САД.

Албанија ќе прима авганистански бегалци по барање на САД

Aлбанија го прифати барањето на САД за привремен прием на Авганистанците кои ја напуштаат...