"Оваа технологија е создадена за да ни помогне. Тоа е како да имате мали суперсили", објаснува Ларсен.

Објавил: Перо Милчин | 16 мај, 2020 16:45

СПРЕМЕТЕ СЕ ЗА ЧИПУВАЊЕ НА ЛУЃЕ: Проектот успешно спроведен над 3000 Швеѓани (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Компанијата Biohax успешно спроведе проект за инсталирање на поткожни чипови од компании во Шведска. Дури три илјади луѓе решија да го инсталираат, а локалните власти им дадоа поддршка со воведување можност за плаќање за билет за воз со чип. Сега, компанијата се надева на голем напредок на пазарот на ЕУ.

Втората станица за деловно проширување е Италија, пишува „Еуронјус“. Ерик Ларсен, швеѓанец, изјавува дека се чека само одобрување од италијанското Министерство за здравство.

Кога ќе го добие, очекува околу 2.500 луѓе да пристапат до инсталацијата во Милано и Рим.

“Оваа технологија е создадена за да ни помогне. Тоа е како да имате мали суперсили”, објаснува Ларсен. „Повеќето луѓе не сфаќаат дека нашите чипови немаат GPS и дека не ги следиме клиентите. Но, јасно ми е дека луѓето се плашат затоа што добиваат впечаток за слична технологија од холивудските филмови“, вели Ларсен.

“Лично, не гледам ништо лошо во тоа. Тоа е пасивна технологија, контролирана е од сопственикот. Инсталацијата не е ниту болна, како да сте каснати од пчела”, вели шведскиот информатичар Мартин Левин.

Тој три години има два чипови во рака, чија инсталација чинеше 150 евра.

„Тоа е иста технологија како и банкарските картички, а ризиците се исти. Постои можност некој да го собере сигналот. Уште покомплицирано е ако идните верзии ги следат вашите здравствени информации или ако содржат други приватни информации“, вели Роб ван Ејк. од Европскиот форум за иднината на приватноста.

Компанијата посочува дека нема причина да се плашиме. Се очекува голема пресвртница и масовна употреба на чипови со развој на технологија со која чипот ќе функционира како паричник.

“Се надевам дека плаќањето ќе стане главна функција. Очекувам иднина во која чипот ќе стане еден вид мобилен идентитет”, вели Левин.

Во Италија веќе се водат преговори во таа насока со Водафон и PayPal, а британската компанија BioTeq исто така развива технологија за безконтактни чипови и се надева на наскоро резултат.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Технологија

Овие автомобили и понатака се препознатливи за светската јавност, меѓутоа тие ја добија титулата за најгрди автомобили на сите времиња.

ТОП 10 – Најгрди автомобили на сите времиња

Со текот на сите овие години, патиштата забележаа дека некои автомобили што само дизајнерите...

Секоја зима, многу домаќинства од различни причини своите домови ги загреваат со печки на дрва, чиј чад претставува една од главните причини за зголемената загаденост на воздухот.

АПЛИЦИРАЈТЕ ОНЛАJН ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА НАБАВКА НА ИНВЕРТЕР КЛИМА УРЕДИ

АПЛИЦИРАЈТЕ ОНЛАJН ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА НАБАВКА НА ИНВЕРТЕР КЛИМА УРЕДИ Секоја зима, многу...