Најново метео

Објавил: Сара Фемина | 5 октомври, 2021 7:29

СПРЕМЕТЕ СЕ: ОД УТРЕШНАТА НОЌ ДОАЃА ВИСТИНСКА ЕСЕН, ОБИЛНИ ДОЖДОВИ И ЗАЛАДУВАЊЕ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денес времето во Македонија ќе се задржи сончево и релативно топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југоисточен правец. Ветерот Долж Повардарието повремено ќе засилува на интензитет. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 26 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и релативно топло со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Максималната температура ќе се искачи до околу 24 степени.

Потоа од утре облачноста ќе се зголемува и во текот на ноќта кон четрвток од запад ќе се прошират врнежи од дожд. Врнежите ќе продолжат и во четврток и петок и локално ќе бидат со ИНТЕНЗИВЕН карактер. Сепак НАЈИНТЕНЗИВНИ врнежи ќе има во западните и во југозападните предели каде локално ќе наврнат над 40 л/м2 воден талог. Особено Долж Повардарието ќе дува и умерен, повремено засилен ветер од југоисточен правец. Температурите ЗНАЧИТЕЛНО ќе опаднат и ќе бидат потпросечни за овој дел од годината и тоа особено од четврток кога ќе се искачуваат во интервалот од 9 до 18 степени.

Врнежи но од локален карактер ќе има и за време на викендот.

И во Скопскиот регион од утрешната ноќ ќе настапи промена на времето проследена со врнежи од дожд и со пад на температурите на воздухот. Максималните дневни температури, особено од четврток ќе бидат потпросечни и ќе се искачуваат само до околу 15 степени.

  • За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Ќе дува умерен до засилен ветер од југоисточен правец, додека температурите ќе се искачуваат во интервалот од 5 до 10 степени.

СЛЕДУВААТ ЧЕСТИ ВРНЕЖИ – ОСОБЕНО ВО ЗАПАДНИТЕ ПРЕДЕЛИ, ПОГОЛЕМО ЗАЛАДУВАЊЕ ВО ПОЧЕТОКОТ ОД СЛЕДНАТА НЕДЕЛА!

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи од дожд. Поинтензивни...

Поинтензивни врнежи ќе има особено во западните предели, додека на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег.

НАЈНОВИ НАЈАВИ: ДАЛИ ДОАЃААТ ПРВИТЕ ЗНАЧИТЕЛНИ ВРНЕЖИ ОД СНЕГ СЛЕДНАТА НЕДЕЛА?!

Како што веќе кажавме, утре ќе имаме променливо облачно и релативно суво време, додека...