Како што беше објавено во Виена, се дискутираше за испорака на руската вакцина, веднаш штом ќе биде одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА).

Објавил: Перо Милчин | 28 февруари, 2021 13:57

“СПУТНИК 5” ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА ВО ЕУ: Курц и Путин разговараа за испорака на вакцини и идна соработка!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Австрискиот канцелар Себастијан Курц разговараше со рускиот претседател Владимир Путин за испорака и заедничко производство на вакцината против коронарниот вирус „Спутник В“.

Како што беше објавено во Виена, се дискутираше за испорака на руската вакцина, веднаш штом ќе биде одобрена од Европската агенција за лекови (ЕМА).

Според медиумите, засега е нејасно дали веќе е поднесено барање за одобрување на вакцината „Спутник V“ до ЕМА.

Додека Кремљ тврди дека такво барање е поднесено, во ЕМА нема постапка за одобрување на вакцината.

Австрија, заедно со Израел и Норвешка, се залагаат за заедничко производство на руската вакцина. На почетокот на месецот, Курц истакна дека дискусијата за вакцината мора да се спроведе без геополитички ограничувања.

На почетокот на месецот, Курц истакна дека дискусијата за вакцината мора да се спроведе без геополитички ограничувања!

Тој посочи дека, по одобрувањето, Австрија сигурно ќе се залага за обезбедување на производствени капацитети во земјата за производство на руски или кинески вакцини.

„Polymun Scientific“ од Клостернеубург веќе произведува компоненти за вакцината „Бионтек-Фајзер“, а во иднина ова растение би можело да има улога во производството на вакцини на Астра Зенека, но и на Спутник В.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вакцинацијата против коронавирус во Албанија продолжува со несмалена динамика и до сега имунизирани се 250.676 лица, објави министерката за здравство Огерта Манастирлиу преку видеозапис на Фејсбук.

Во Албанија вакцинирани над 250 илјади лица

Вакцинацијата против корона вирусот во Албанија продолжува со несмалена динамика...

Учеството е над 90 отсто, а во изминатите седум дена, во просек е 93 проценти и станува збор за 10 до 12 илјади вакцинации дневно!

Грчкиот министер за здравство: Во јули колективен имунитет во Грција

До крајот на јуни или средината на јули ќе биде вакциниран еден голем дел од грчкото...

Бугарите денеска гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката партија на премиерот Бојко Борисов, но би можело да биде тешко да се најдат коалициски партнери заради слабиот одѕив среде стравувањата од пандемијата.

Бугарите денеска избираат нова Влада, се очекува победа на Бојко Борисов

Бугарите денеска гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката...