Градежниот шут бил извлечен изминатиов викенд од членот на нуркачкит центар „Акватек“, Никола Паскали. Вреќата со плочки која уште мината година минатата година беше лоцирана на дното од езерото.

Објавил: Катерина Крстиќ | 22 јули, 2019 16:35

СРАМОТА: По кадата пронајдена и вреќа со плочки на дното на Охридско езеро

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Дека сами си го уништуваме културното наследство, и нашите скапоцености говори и оваа фотографија.

Откако пред само неколку дена од дното на Охридското езеро на 100 метри оддалеченост од брегот, беше извлешена када, сега повторно на истата локација извадена е и вреќа со градежни плочки. Според нуркачкиот клуб кој го извлече градежниот шут од дното на Езерото, се работи за санитарни реквизити од истото реновирање на несовесниот граѓанин.

Кадата и шутот се уште стојат на плажата Сараиште во центарот на Охрид и чекаат да бидат подигнати.

Градежниот шут бил извлечен изминатиов викенд од членот на нуркачкит центар „Акватек“, Никола Паскали. Вреќата со плочки која уште мината година минатата година беше лоцирана на дното од езерото.

Кадата и шутот се уште стојат на плажата Сараиште во центарот на Охрид и чекаат да бидат подигнати.

За потсетување, „Акватек“ пред неколку дена објавија дека на дното на Охридското езеро пронашле фрлена када.

Локацијата каде е пронајдена кадата е помеѓу Срјшче и Мостот на желбите, на 100 метри од брегот и на длабочина од 5 метри.

Откако беше објавено дека Охрид, ќе го загуби статусот на унеско, месецов му беше дадена последна шанса, па Охрид засега се спаси и не се најде на листата на загрозени подрачја. УНЕСКО на состанокот во Баку му даде уште една шанса на градот и беше одлучено за седум месеци, односно до први февруари да бидат исполнети сите 19 препораки дадени од Комитетот за зачувување на заштитениот регион. Како прв чекор на охридските власти е рушење на дивоградбите кои во Охрид ги има дури 1076 од кои повеќе од 400 се на крајбрежјето на езерото. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Имено, во новиот Закон за заштита на потрошувачите, донесен во СКРАТЕНА собраниска постапка со европско знаменце, на сите трговци во државата се наметнува обврска амбалажите, налепниците, сертификатите, декларациите, гарантните листови и останатата документација на производите да ја испишуваат и на албански јазик и неговото писмо.

ВОВЕДЕНА ПРОТИВУСТАВНА ДВОЈАЗИЧНОСТ ВО СТОПАНСТВОТО НА ЦЕЛАТА ТЕРИТОРИЈА НА МАКЕДОНИЈА

ВОВЕДЕНА ПРОТИВУСТАВНА ДВОЈАЗИЧНОСТ ВО СТОПАНСТВОТО НА ЦЕЛАТА ТЕРИТОРИЈА НА МАКЕДОНИЈА Владејачката...

Во истрагата се вклучени 15 лица, меѓу кои и поранешниот министер за здравство Бујар Османи, актуелен вицепремиер за европски прашања и и главен политички преговарач и шеф на Делегацијата за преговори со Европската Унија!

ВИЦЕПРЕМИЕРОТ БУЈАР ОСМАНИ ОСОМНИЧЕН ВО НОВА ИСТРАГА НА СЈО „ПАЦИЕНТ“

Во истрагата под кодно име „Пациент“, една од шесте што ги објави денеска Специјалното...

За настанот, како што велат оттаму, е информиран Јавен обвинител и се преземаат мерки за расчистување на случајот

Украдено возило на Итната помош од кочанската болница, полицијата го пронашла по петчасовна потрага

Неколку часа по пријавената кражба, во 8:30 часот утринава, полицијата го пронашла возилото...

Помеѓу граѓаните кои го забележале доаѓањето на германскиот претседател имаше такви кои веднаш прокоментираа дека станува збор за ,,луксузното возило на Груевски”, а градоначалникот Јанчев за ,,Фокус” потврди дека се работи за истото возило.

Со „мерцедесот на Груевски” Штајнмаер дојде во Кавадарци!

Претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмаер вчера попладне...