Четворица Срби кои поминаа 15 дена во карантин во Франција, откако беа евакуирани од Вухан поради коронавирус, се вратија вечерва во Белград.

Објавил: Мартин Попоски | 17 февруари, 2020 7:42

Србите од Кина пристигнаа во Белград: Слета авионот во Србија- еве како е во градот на стравот

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Четворица Срби кои поминаа 15 дена во карантин во Франција, откако беа евакуирани од Вухан поради коронавирус, се вратија вчера во Белград, споделувајќи ги своите впечатоци со екипата на Танјуг во текот на летот од Франкфурт.

Нешто пред полноќ, четворица српски државјани пристигнаа на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, кои беа пренесени од Кина во Вухан, во фокусот на епидемијата на коронавирус, во Франција, каде поминаа две недели во карантин.

Александар Калаба за Курир вели дека се среќни затоа што се вратиле живи и здрави и не можат да дочекаат да ги видат семејствата.

Тие пристигнаа во Белград на редовниот лет од Франција по двонеделниот карантин во Аикс-на-Прованса, во близина на Марсеј. Очигледно во расположение и желни да се вратат дома што е можно поскоро, тие рекоа дека никогаш не се исплашиле за вирусот и дека карантинот е монотон.

Стефан Војник, кој студирал во Вухан, раскажува дека градот бил официјално затворен за сите заради епидемијата на коронавирус. Тој не чувствувал страв, но не очекувало дека епидемијата ќе трае долго, без никакви индикации за смиреност.

– Ситуацијата беше чудна, вели Стефан, кој го видел Вухан кога за прв пат излегол по затворањето, тотално гледајќи со други очи. 

„Улиците беа празни, можеби мина еден автомобил и тоа ми беше интересно, дури и снимав неколку видеа“, се сеќава тој.

Евакуацијата беше сигурна, вели Стефан. Американците биле евакуирани и постоеше француски авион на кој се претпоставуваше дека ќе има евакуации за граѓаните од сите европски земји.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Како резултат, епидемиолозите во Србија ќе можат побрзо да го контролираат ширењето на болеста СОВИД-19 предизвикано од новиот вирус корона, соопшти Инфоцентарот на ЕУ.

Пристигна РОБОТИЗИРАН систем за тестирање на КОРОНА!

Србија ќе може да тестира за повеќе примероци од коронавирус во иднина отколку порано,...

На состанокот присуствуваа претставници на Министерството за одбрана и Министерството за здравство на Србија, а од руска страна офицерите на Работната група кои пристигнаа во Белград.

ЕКСКЛУЗИВНО ОД СРБИЈА: Руските и српските војници договорија заеднички напад на КОРОНА!

На Воената медицинска академија се одржа состанок, покрај српскиот, на кој присуствуваа...

Сега е договорено меѓу министерствата да пристигнат 11 авиони за хуманитарна помош и 86 вирусолози.

РУСИЈА ДЕСНА РАКА НА СРБИЈА: Руски авион со помош слета во Белград, ќе пристигнат 86 лекари и уште 11 авиони!!

Хуманитарна помош од Русија слета на аеродромот Батајница. Премиерката на Србија,...

„Ова не е предвидување, ова е нешто што е логично да се очекува“, рече Вучиќ, додавајќи дека има 81 лице на респиратори.

ВУЧИЌ: Во следните 72 часа очекуваме зголемување на заразени и смртни случаи!

Во следните 72 часа очекуваме зголемување на заразени и смртни случаи, рече вечерва...