Според најновите податоци, над 70.000 Срби престојуваат во соседната крајбрежна држава, а по жалбата на Кризниот штаб поради тешката епидемиолошка состојба, повеќето од нив се решиле да се вратат.

Објавил: Мирко Бачиќ | 19 септември, 2020 17:18

Србите ја блокираа границата со Црна Гора: Српските туристи масовно се враќаат дома

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Од утрово има огромна гужва на граничниот премин Јабука со Црна Гора, а десетици возила чекаат на ред.

Според најновите податоци, над 70.000 Срби престојуваат во соседната крајбрежна држава, а по жалбата на Кризниот штаб поради тешката епидемиолошка состојба, повеќето од нив се решиле да се вратат.

– Одлучивме последните денови од летото да ги поминеме на море, но не можевме да останеме имуни на жалбата и се вративме назад, иако планиравме да останеме уште малку. Повеќе од половина час чекаме на границата, пред нас има околу 20 автомобили, а зад нас околу 30 – рече Данило Пауновиќ од Чачак.. за курир.рс.

Најголема гужва на граничниот премин денес се очекува во периодот од 16 до 18 часот, а сите граѓани што ќе ја преминат границата после тоа ќе бидат под специјален, електронски здравствен надзор во наредните 10 дена.

„Апелираме до сите граѓани да се вратат во својата земја до крајот на оваа недела, бидејќи после тоа ќе имаме поинаков режим за секој што ќе влезе во нашата земја“, рече д-р Дарија Кисиќ Тепавчевиќ.

Наведуваат дека она што е многу важно е дека сите земји во регионот се забележува зголемување на бројот на новозаразени. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Тој исто така изјави дека само со целосно учество, одговорност и соработка, „можеме да ја зајакнеме довербата и напредокот кон целта највисоките вредности на демократијата да бидат реалност на секој поединец“.

СЕ ОГЛАСИ ЃУКАНОВИЌ: Изборите покажаа дека Црна Гора го разбира процесот на демократија!

Неодамнешните парламентарни и локални избори го потврдија напредокот во демократскиот...

Имено доктор Глиќиќ е една од оние кои не веруваат во нештото додека не е научно докажано, па така таа избегнуваше било какви прашања поврзани за теми кои научно не се докажани.

Д-р Глигиќ: Никој кој чува мачка не се заразил од коронавирус!

Истакнатата српска докторка, виролог Ана Глигиќ во едно гостување посочи дека не е...