Изгубивме толку многу животи, и можевме да ги спасиме. Вакцинирај се. Не знам што друго да кажам на таа тема”, додаде таа.

Објавил: Сара Фемина | 12 септември, 2021 10:26

Србија воведува ковид сертификати за влез во кафулиња, ресторани, ноќни клубови…

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Србија се подготвува да воведе ковид-сертификати, изјави премиерката Ана Брнабиќ, по состанокот на Кризниот штаб, кој заседаваше вчера поради влошената епидемиолошка состојба во земјата.

Се подготвуваме за воведување ковид-сертификати, тоа е одлуката. Сертификатите ќе бидат за места како – ноќни клубови, барови, кафулиња и ресторани. Тоа нема да биде за продажни места, бидејќи е нереално и неуставно” рече Брнабиќ.

Таа нагласи дека државата направила се што може о борбата против коронавирусот, но дека граѓаните мора да се вакцинираат и да ги почитуваат мерките.

Изгубивме толку многу животи, и можевме да ги спасиме. Вакцинирај се. Не знам што друго да кажам на таа тема”, додаде таа.

Кога станува збор за наставата, Брнабиќ рече дека децата се најбезбедни во училиштата, и дека нејзиното барање е да се смени протоколот, според кој во случај на заразување на 10% од учениците, се менува моделот на настава, така што учениците ќе одат во училиште.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Според податоците на сајтот на Здравствениот центар во Врање, до 2 јули годинава вкупниот број на дадени прва и втора доза на сите достапни вакцини изнесува 68.548.

Во Врање досега се вакцинирани 10.390 македонски граѓани

Во Република Србија во Врање досега со првата доза вакцинирани се 10.390 македонски граѓани,...

Околу 15.000 македонски државјани веќе се вакцинираа во Србија, најголем број од нив со „АстраЗенека“, која во Македонија е достапна само за лицата над 60 години.

Србија од 21 јуни почнува со прослави, Вучиќ ги кани граѓаните од регионов да се вакцинираат

Граѓаните на Србија од 21 јуни ќе можат да организираат прослави, најави премиерката...