Загубивме доктор кој ги слушаше сите, да им помогне на бремените жени по телефон, да се врати дома од работа и да им помогне на пациентите. Огромна загуба - напишано од М.Т.

Објавил: Сара Фемина | 26 март, 2020 13:49

СРБИЈА ВО ЖАЛОСТ: Ова е докторката која почина од КОРОНА- на свет донесе 100-на бебиња, оргомна загуба!

Фото/Текст извор: ©(Kurir.rs/M.S./Foto: Privatna Arhiva) магазин.мк

Смртта на докторката по гинекологија, Билјана Натиќ (59) од вирус корона во Ниш, длабоко потресе многу од нејзините пациенти во Ниш, но пред сè во родниот Прокупље. Многумина на социјалните мрежи се збогуваат со топли зборови.

Загубивме доктор кој ги слушаше сите, да им помогне на бремените жени по телефон, да се врати дома од работа и да им помогне на пациентите. Огромна загуба – напишано од М.Т.

Оваа лекарка, беше на респиратор од 21 март, наводно беше заразена од жена која дошла во Ниш на 8 март да присуствува на поликлиниката Ниш каде што починала подоцна. 

Во болницата во Прокупље, каде работела се додека не се преселила во Здравствениот дом Ниш пред две години. Вработените не можат да прецизираат колку бебиња донела на свет.

24 нови случаи на коронавирус се регистрирани во последните 24 часа во Македонија, со што сега бројката ја надмина 200, односно заразени се 201 лице.

„Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 24 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (15), Куманово (4), Дебар (2), Охрид (1), Штип (1), Тетово (1).

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот изнесува 201 лица.“, велат од министерството за здравство.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Како резултат, епидемиолозите во Србија ќе можат побрзо да го контролираат ширењето на болеста СОВИД-19 предизвикано од новиот вирус корона, соопшти Инфоцентарот на ЕУ.

Пристигна РОБОТИЗИРАН систем за тестирање на КОРОНА!

Србија ќе може да тестира за повеќе примероци од коронавирус во иднина отколку порано,...

На состанокот присуствуваа претставници на Министерството за одбрана и Министерството за здравство на Србија, а од руска страна офицерите на Работната група кои пристигнаа во Белград.

ЕКСКЛУЗИВНО ОД СРБИЈА: Руските и српските војници договорија заеднички напад на КОРОНА!

На Воената медицинска академија се одржа состанок, покрај српскиот, на кој присуствуваа...

Сега е договорено меѓу министерствата да пристигнат 11 авиони за хуманитарна помош и 86 вирусолози.

РУСИЈА ДЕСНА РАКА НА СРБИЈА: Руски авион со помош слета во Белград, ќе пристигнат 86 лекари и уште 11 авиони!!

Хуманитарна помош од Русија слета на аеродромот Батајница. Премиерката на Србија,...

„Ова не е предвидување, ова е нешто што е логично да се очекува“, рече Вучиќ, додавајќи дека има 81 лице на респиратори.

ВУЧИЌ: Во следните 72 часа очекуваме зголемување на заразени и смртни случаи!

Во следните 72 часа очекуваме зголемување на заразени и смртни случаи, рече вечерва...