- Ваквите изјави, кои подразбираат обединување на Албанија и Косово и Метохија и создавање на голема Албанија, се оправдана причина за загриженост, како за Република Србија, така и за другите земји во регионот посветени на зачувување на стабилноста и интензивирање на соработката во регионот.

Објавил: Рејхан Бајрами | 7 октомври, 2020 16:06

СРБИЈА ГО ВОЗВРАЌА УДАРОТ: Упатена протестна нота на амбасадорот на АЛБАНИЈА!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денес Министерството за надворешни работи го покани амбасадорот на Албанија во Србија, Илир Боцка, да предаде протесна нота во која беше изразен најсилниот протест во врска со изјавите дадени за време на заедничката седница на албанските влади и Косово, на 2 октомври во Тирана и пред се оние што се однесуваат на укинување на границата меѓу Албанија и Косово и Метохија.

– Ваквите изјави, кои подразбираат обединување на Албанија и Косово и Метохија и создавање на голема Албанија, се оправдана причина за загриженост, како за Република Србија, така и за другите земји во регионот посветени на зачувување на стабилноста и интензивирање на соработката во регионот.

Белешката, исто така, укажува на секојдневните напори што ги вршат српските државни службеници за развој на билатерални политички и сите други односи со соседните земји и за приближување на ставовите за кои нема договор, и во таа смисла, се изразува очекување дека Албанските власти во иднина ќе се воздржат од давање изјави што ги нарушуваат билатералните односи меѓу Србија и Албанија и може да го дестабилизираат регионот.

Во врска со обвинувањата од некои медиуми за предавање протестна нота на албанското Министерство за надворешни работи на српските дипломатски претставници во Албанија, Министерството за надворешни работи на Србија објави дека привремениот вршител на должноста амбасадор на српската амбасада во Тирана бил поканет во албанското Министерство за надворешни работи на 6 октомври да достави протестна нота, но тој одби да ја прифати белешката заради неприфатливите ставови искажани во неа.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Објавени се снимки на кои, според тврдењата на Приштина, се гледаат почетните напади, кога е и убиен припадникот на косовската полиција.

Свеља кажа дека снимките биле најдени во еден од дроновите запленети во Бањска, кој, како што кажа, „бил во рацете на терористите“.

Косовската полиција објави две снимки тврдејќи дека на нив се гледа почетокот на судирот меѓу групата Срби и косовската полиција.„Видеото ги прикажува првите напади на терористичката група на косовската полиција. Нападите, како што се гледа, се извршени со различно оружје, почнувајќи од зоља и друго тешко вооружување“, тврди косовскиот министер.Полицијата на Косово објави и фотографии од запленето оружје за кое тврдат дека е произведено во Србија, а дека дел од оружјето и муницијата се произведени во последните години.

Претходно премиерот на Косово Аљбин Курти објави снимки кои, како што тврди, покажуваат дека оружената група од Бањска за нападот се спремала на воен полигон во Србија.

Косовската полиција објави снимки од почетокот на нападот во Бањска (ВИДЕО)

Косовскиот министер за внатрешни работи, Џељаљ Свечља, продолжи да објавува снимки...

Кандидатурата на Косово доби поддршка и од Албанија, каде што ќе се одржат дел од настаните. Позитивна оценка за кандидатурата даде и комисија на МКМИ, која престојуваше во Косово пред една недела.

Косово ја доби организацијата на Медитеранските игри 2030

Генералното собрание на Меѓународниот комитет на Медитеранските игри (МКМИ), што се...

Тие оценија дека безбедносната состојба на северот на Косово е вознемирувачка и тензична.

ЕУЛЕКС: Вознемирени сме од присуството на вооружени и маскирани лица и групи на север од Косово

Мисијата на Европската унија за правда (ЕУЛЕКС) денеска соопшти дека за време на патролите...