Вучиќ вчера изјави дека Србија е подготвена да и помогне на Хрватска, како на технички, така и на финансиски план, и дека се надева дека земјотресот поминал со минимални жртви.

Објавил: Мирко Бачиќ | 30 декември, 2020 11:52

Србија донираше МИЛИОН ЕВРА помош на Хрватска!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, испратил писмо до Владата на Србија во кое бара еден милион евра да бидат префрлени на Владата на Хрватска како помош поради низата земјотреси што ја погодија оваа земја!

Да потсетиме, Вучиќ вчера изјави дека Србија е подготвена да и помогне на Хрватска, како на технички, така и на финансиски план, и дека се надева дека земјотресот поминал со минимални жртви.

– Подготвени сме да пружиме секаков вид помош. Сакам Хрватска да закрепне брзо, брзо да ги обнови сите капацитети – нагласи тој.

Вучиќ рече дека ако Србија може да помогне нешто, тоа ќе го стори.

 Многу ми е жал и подготвени сме да обезбедиме секаков вид техничка и финансиска помош – додаде тој.

Додека пак на Македонската Влада на вчерашнара седница донесе одлука да испратат 100.000 евра помош за Хрватска, после низата катастрофални земјотреси кои ја погодија оваа земја!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Крајниот рок за доставување понуди за испорака на вакви возови е 15 март.

ЧУДО ТЕХНИКА СТИГНУВА НА СРПСКИТЕ ЖЕЛЕЗНИЦИ: Новите возови ќе имаат минимум 300 места, подно греење и ќе возат до 200 км на час

Министерството за транспорт и инфраструктура објави јавна набавка на електричен воз. Тоа...

Авионот „Ер Србија“ слета на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ околу 20 часот и 50 минути, а беше пречекан од премиерката Ана Брнабиќ и кинескиот амбасадор во Белград Цен Бо.

СРБИЈА РУШИ РЕКОРДИ: Половина милион кинески вакцини штотуку пристигнаа во Србија

Нов контингент од половина милион вакцини од кинескиот производител „Синофарм“ пристигна...