Ќе го паметиме како некој кој беше омилен во друштвото, ведар и позитивен, спремен да помогне секому и да мотивира, се наведува во соопштението на Математичката гимназија.

Објавил: Перо Милчин | 10 ноември, 2019 19:45

СРБИЈА ЖАЛИ: Почина Михајло Спориќ(22) еден од најдобрите млади српски физичари!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Михајло Спориќ, еден од најдобрите млади српски физичари и студент на универзитетот Кембрич, после две години борба со тешката болест, почина на 22 годишна возраст, објавија на сајтот на Математичката гимназија во Србија.

Михајло Спориќ беше премногу талентиран и носител на Светосавската награда. Освоил бројни награди на домашните и меѓународните натпреварувања и најважната помеѓу нив, златниот медал на Меѓународната олимпијада за физика во 2016 година.

Една година подоцна тој беше прогласен за Млад херој на Србија.

Од Математичкото училиште изјавија дека премногу ги потресла оваа вест за прераната смрт на нивниот некогашен ученик Михајло Спориќ.

Ќе го паметиме како некој кој беше омилен во друштвото, ведар и позитивен, спремен да помогне секому и да мотивира, се наведува во соопштението на Математичката гимназија.

Михајло студираше на Универзитетот во Кембич и беше трета година на нивниот универзитет.

Кембрич поради смртта на Михајло прогласи тридневна жалост.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Пред 20 години, двегодишниот Марко, загина од НАТО бомба во сред центарот Нови Пазар во татковата прегратка, а истовремено настрада и неговиот татко Владан!

Малиот Марко(2) беше најмладата жртва на НАТО бомбардирањето: Загина во прегратката на татко му(ФОТО)

Во прегратките на својот татко Владан 31. мај 1999 година, околу 14 часот попладне, во бомбардирањето...

Новата снимка дава поинаков агол на инцидентот што ја запали Америка и открива дел од конфликтот на Флојд со полицијата, пред работите да ескалираат понатаму.

Ново видео го покажува ужасното убиство на афроамериканецот: МУ НЕМАШЕ СПАС (ВИДЕО)

Ново видео од апсењето на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина откако полицаецот...

Несреќата се случила во Церово, кај Богетиќ, кога се судриле автобус и патничко возило, по што слетале од патот.

ТЕШКА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА – ИМА ЗАГИНАТИ И 19 ПОВРЕДЕНИ ЛИЦА: Се судрија автобус и автомобил!

Во судирот на автобусот на компанијата „Глужица“ од Никшиќ и автомобилот, загинаа...