Додека НАТО глуми загрижен за плановите на Приштина да формира свои вооружени сили, шефот на српската влада индирекнто прети

Објавил: Македонка Димкин | 5 декември, 2018 23:59

Србија му се заканува на Косово индиректно со воена сила!

Фото/Текст извор: ©Keystone / Мaгазин

Угледниот дневен швајцарски весник и онлајн портал „Der Bund„ цитира: Додека косовскиот парламент планира актуелните Косовски безбедносни сили (КБС) да ги преименува во редовна армија,  во спорот околу планираното формирање на  армијата во Косово, Србија  не ја исклучува употребата на воена сила.

“Се надевам дека никогаш нема да мораме да ја користиме нашата армија, но во моментот ова е една од можните опции”, рече во средата шефот на владата Ана Брнабиќ. НАТО, исто така, „ги критикуваше„ плановите на косовската влада иако се знае дека истите се опремени токму од Нато. Ова доаѓа во погрешно време, истакна генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во Брисел.

Ако Приштина навистина формира свои вооружени сили, воената алијанса ќе мора да “размисли за степенот на нејзиното учество во Косово” велат извори од НАТО

Ана Брнабиќ е првата жена премиер на Република Србија од 29 Јуни 2017 година. Претходно беше министер за државна управа и локална самоуправа. Родена е на 28 септември 1975. Во политиката влезе независно а порано била и потпретседател на управниот одбор на НАЛЕД. Дедото на Ана од страна на таткото што значи и нејзиниот татко е хравт од Стара Башка кај Крка, додека бабата е србинка. Ана поседува мастер диплома МБА од университето Хал во Велика Британија и има искуство од преку десет години со невладини организации. Јаван тајна е дека премиерката е само фигура додека пак одлуките ги носи претседателот Александар Вучиќ

Од крајот на косовската војна во 1999 година, па досега, мисијата на НАТО КФОР предводена од НАТО беше одговорна за безбедноста на Косово. Во моментов, таа вклучува повеќе од 4.000 војници. А според нашите информации истата таа КФОР војска чини повеќе од две милијарди годишно.

Косовскиот парламент сака да гласа на 14-ти декември за трансформацијата на итните сили за безбедност на Косово (КБС) во редовна армија.Српскиот претседател Александар Вучиќ во вторникот ги обвини косовските власти дека сакаат да го “протераат” српското малцинство од северно Косово.

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај пак изјави дека загриженоста на власта во Белград во  е неоснована. Плановите не беа насочени против косовските Срби, но идната армија треба да ги поддржи операциите на НАТО во Авганистан и Ирак.
Косово еднострано ја прогласи својата независност од Србија во 2008 година. Повеќе од 110 држави досега ја признаа независноста. За Србија Косово е сепак дел од земјата и го смета за своја провинција.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Ивица Дачиќ, шефот на српската дипломатија едвај извлекол жива глава и тоа во два наврати за 12 часа. Прво во Сомалија, во Могадиши шреживеал терористички напад на екстремистичката група Ал Шабаб, за по неколку часа подоцна, на патпт за Србија, дошло до дефект на авионот поради што мроале принудно да слетаат во Атина.

Дачиќ има 10 животи: Едвај извлече жива глава во крвавиот напад, а по неколку часа драма во авион

Ивица Дачиќ за 12 часа прежиевал терористички напад во Сомалија, во кој загинаа шест...

Имено, Весна неколку пати бегала од насилниот сопруг во сигурна куќа. Подоцна се развеле, а тој замина, по што Весна останала сама со децата.

Мајка и нејзините ќерки близначки пронајдени мртви – полицијата сведоци на ужасна глетка

Пронајдени мртви три тела во стан во Виена. Како што пишуваат тамошните медиуми, во...

„Ќерко, време е да ја дознаеш вистината, не те посвоив, туку те купив. Прости ми и најди ги вистинските родители и сестра ти, изјавил на смртна постела еден жител на Ниш.

Ќерко, не те посвоив, те купив за 30.000 марки – шокантна исповед на татко од смртна постела!

Средовечен маж од Ниш шокираше со својата приказна која ја чувал цел живот, но пред...