Кафулињата, рестораните и клубовите од вторник, 24. ноември ќе работат со ограничено работно време до 18 часот во наредните 10 дена. Ова е само една од мерките кои српската влада ги пропиша денеска како и најава за строги контроли за почитување на сите мерки.

Објавил: Перо Милчин | 21 ноември, 2020 13:46

Србија на чекор до тотален карантин: Затворени ќе бидат трговските центри, кафулињата, рестораните, кладилниците…

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Владата на Србија донесе седум нови мерки за справување со кризата со коронавирусот!

Кафулињата, рестораните и клубовите од вторник, 24. ноември ќе работат со ограничено работно време до 18 часот во наредните 10 дена.

Ова е само една од мерките кои српската влада ги пропиша денеска како и најава за строги контроли за почитување на сите мерки.

Втората мерка е задолжителна и безусловна употреба на опрема за лична заштита, односно носење заштитна маска, во затворен простор, како и на отворено во оние ситуации каде што не можат да се избегнат меѓучовечки контакти.

Следува забрана за сите јавни собири со присуство на повеќе од 5 лица, во затворени простории и на отворено.

Исклучени од оваа мерка се работни организации, училишта, продавници, трговски центри и слични објекти, кои подлежат на пропишаниот лимит за бројот на присутни луѓе во секое време во однос на квадратурата на објектот – или минимум 4 квадратни метри по лице.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Станува збор за набавка на 100 респиратори во вредност од околу 10,5 милиони км, како и заштитна опрема во вредност од 2,9 милиони км, објавија сараевските медиуми.

АФЕРА РЕСПИРАТОРИ: Обвинение поднесено против премиерот на Федерацијата БиХ, Солак, Хоџиќ и Миличевиќ!

По повеќемесечна истрага, Обвинителството на Босна и Херцеговина денеска покрена...

Тимот беше предводен од д-р Ричард Племпер, исто така откри дека лекот е добар во борбата против сезонските вируси.

АМЕРИКАНСКИТЕ НАУЧНИЦИ ТВРДАТ ДЕКА ИМААТ РЕШЕНИЕ ДА ЈА СТОПИРААТ ПАНДЕМИЈАТА: Овој лек спречува ширење на короната за 24 часа!

Истражувачи од Државниот универзитет во Џорџија тврдат дека откриле антивирусен лек...

Според РТЦГ, Крговиќ оценил дека состојбата на пазарот на трудот е неизвесна и дека статистичките податоци не се охрабрувачки.

Невработеноста во Црна Гора се зголеми за 31,6 проценти: За време на пандемијата на вирусот, околу 11 000 луѓе останаа без работа

Во Црна Гора, од март до ноември, има зголемување на невработеноста од 11.000 лица или...

Официјални лица биле блокирани од американските поштенски служби и од државните и окружните власти во нивните напори да ги проверат гласовите и регистрациите

Трамп не се предава, напротив дури сега почнува со откривање на измамите

Тимот од Кампањата за Трамп во средата откри транша од информации што планира во четврток...