– Ние веќе влеговме во прашањето и како членка на ОН, ќе почитуваме сè.

Објавил: Мирко Бачиќ | 21 април, 2021 8:13

Србија работи на отстранување на марихуаната од листата на наркотици

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, изјави дека Србија како членка на Обединетите нации ќе ја почитува одлуката на Канцеларијата на ОН за дрога и криминал да се тргне марихуаната од листата на наркотици. Тој посочи дека Србија веќе работи на тоа.

– Ние веќе влеговме во прашањето и како членка на ОН, ќе почитуваме сè.

Ние работиме на тоа и како што тие замислиле, нема причина да не се применува, без да се загрозат граѓаните и законодавството – посочи министерот Златибор Лончар!

Одлуките ќе бидат донесени од најголемите експерти во нашата земја, и ги замолувам сите да не погодуваат однапред што и како ќе се случи, туку да бидат трпеливи. Тоа е исклучително чувствителна тема, додаде Лончар.

Здруженијата Социјален канабис клуб Белград и ИРКА испратија писмо до државниот врв, со цел да се надмине сериозниот правен проблем предизвикан од наводната неточност на Комисијата за контролирани психоактивни супстанции, по одлуката на ОН за отстранување на канабисот од списокот на наркотични средства.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Како што наведе во продолжение, негативен ПЦР тест за влез во Србија не им е потребен на државјани на Мини Шенген – Северна Македонија, Албанија, плус Унгарија и Бугарија!

Македонските државјани можат да патуваат во Србија без ПЦР тест

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денес изјави дека не е точна информацијата дека...

Според него, 200 реакции се однесувале на вакцината „Фајзер“, 224 на „Синофарм“, 118 на руската, а во два случаи не било дефинирано која вакцина била аплицирана.

ВО СРБИЈА 626 СЛУЧАИ НА НЕСАКАНИ РЕАКЦИИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА

Во Србија пријавени се вкупно 626 случаи на несакани реакции по вакцинацијата против...

Според српските медиуми деталите од убиствата се толку монструозни, како да ги извршувале по примерот на касапите од Исламската држава.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Прикажани обезглавени тела со траги на тортура и малтретирање, дело на групата на Беливук

По седницата на Советот за национална безбедност, претседателот на Србија, Александар...

Крајниот рок за доставување понуди за испорака на вакви возови е 15 март.

ЧУДО ТЕХНИКА СТИГНУВА НА СРПСКИТЕ ЖЕЛЕЗНИЦИ: Новите возови ќе имаат минимум 300 места, подно греење и ќе возат до 200 км на час

Министерството за транспорт и инфраструктура објави јавна набавка на електричен воз. Тоа...