Србија ќе добие дури 10 тони медицинска опрема од пријатели од Обединетите Арапски Емирати.

Објавил: Перо Милчин | 28 март, 2020 19:34

СРБИЈА РУШИ РЕКОРДИ ОД ПОМОШ: Шеикот Мухамед Заид, испрати 10 тони медицинска опрема за Србија!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Србија ќе добие дури 10 тони медицинска опрема од пријатели од Обединетите Арапски Емирати. Informer.rs ексклузивно открива што ќе биде во авионот што треба да пристигне вечерва од Абу Даби.

Доктори, заштитна опрема и респиратори долетаа во Белград од Кина.

Списокот вклучува:

– 13 750 заштитни костуми
– 15.000 болнички костуми
– 500.000 нараквици
– 30.000 заштитници за чевли
– 20.000 маски

Потсетуваме дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на вчерашната прес-конференција најави дека овој авион ќе слета околу еден час по полноќ вечерва и е крајно благодарен на големиот српски пријател Шеик Мухамед бин Заид за оваа помош.

Исто така помошта од Народна Република Кина неодамна пристигна во Србија. Доктори, заштитна опрема и респиратори долетаа во Белград како помош и поддршка од Кина за справување на ситуацијата со коронавирусот.

Помошта и експертите ги пречекаа српскиот претседател Александар Вучиќ и амбасадорката на Кина во Србија Чен Бо.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Пред три години, Србија избра претседател кој воспостави и спроведува политика на воена неутралност.

Вулин: Откако Вучиќ е шеф на државата, Србија е ПОДОБРА И ПОСИЛНА, а граѓаните се побезбедни!

Претседателот на социјалистичкото движење, Александар Вулин, вели дека Србија е подобра...

Мислам дека светот за 6 месеци се промени со голема брзина, отколку во претходните 20-30 години.

СВЕТОТ ПОСЛЕ КОРОНА ВИРУСОТ: Вучиќ- Светот се промени повеќе за 6 месеци отколку во последните 20 години

Меѓународната конференција „Светот после корона вирусот“ започна во Белград, во...

Авиокомпанијата го прекина сообраќајот кон средината на март, додека дел од возниот парк продолжи да лета, но не во патничкиот сообраќај, туку во транспортот на медицински материјал.

АВСТРИЈСКАТА АВИОКОМПАНИЈА СТАРТУВА ЛЕТОВИ: Од 15 јуни ќе започнат летови до 37 дестинации!

Од 15 јуни австриската авиокомпанија AUA ќе ги обнови закажаните летови кои беа прекинати...