Авионот „Ер Србија“ слета на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ околу 20 часот и 50 минути, а беше пречекан од премиерката Ана Брнабиќ и кинескиот амбасадор во Белград Цен Бо.

Објавил: Мирко Бачиќ | 10 февруари, 2021 21:17

СРБИЈА РУШИ РЕКОРДИ: Половина милион кинески вакцини штотуку пристигнаа во Србија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Нов контингент од половина милион вакцини од кинескиот производител „Синофарм“ пристигна вечерва во Србија.

Авионот „Ер Србија“ слета на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ околу 20 часот и 50 минути, а беше пречекан од премиерката Ана Брнабиќ и кинескиот амбасадор во Белград Цен Бо.

Им благодариме на нашите кинески пријатели, рече премиерката на Србија, Ана Брнабиќ!

Во средината на минатиот месец, Кина го испорача првиот контингент од еден милион дози вакцина „Синофарм“ во Србија.

Инаку, во Србија вчера пристигнаа 50.000 вакцини Спутник В, а претседателот на Србија, Александар Вучиќ, најави дека во следните 15 дена ќе пристигнат уште 50.000 за втората доза.

До крајот на февруари, Србија до 20 февруари ќе добие уште 88.000 дози од вакцината „Фајзер-Бионтек“, но и вакцината „Астра-Зенека“, помеѓу 125.000 и 150.000 дози, за што е потпишан договор.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Како што наведе во продолжение, негативен ПЦР тест за влез во Србија не им е потребен на државјани на Мини Шенген – Северна Македонија, Албанија, плус Унгарија и Бугарија!

Македонските државјани можат да патуваат во Србија без ПЦР тест

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, денес изјави дека не е точна информацијата дека...

Според него, 200 реакции се однесувале на вакцината „Фајзер“, 224 на „Синофарм“, 118 на руската, а во два случаи не било дефинирано која вакцина била аплицирана.

ВО СРБИЈА 626 СЛУЧАИ НА НЕСАКАНИ РЕАКЦИИ ПО ВАКЦИНАЦИЈАТА

Во Србија пријавени се вкупно 626 случаи на несакани реакции по вакцинацијата против...

Според српските медиуми деталите од убиствата се толку монструозни, како да ги извршувале по примерот на касапите од Исламската држава.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Прикажани обезглавени тела со траги на тортура и малтретирање, дело на групата на Беливук

По седницата на Советот за национална безбедност, претседателот на Србија, Александар...