Покрај членовите на семејството, на комеморацијата што се одржа по повод прераната смрт на оваа угледена и славна лекарка присуствуваа и колеги од Грачаница КБЦ, но и од хуманитарната организација чијашто член беше д-р Ракочевиќ.

Објавил: admin@magazin | 11 јануари, 2021 17:27

СРБИЈА ТАГУВА: На 47- годишна возраст од корона почина познат педијатар!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Здравството во Србија изгуби голем доктор, семејството го загуби столбот и сите ние изгубивме голем и добар човек, пријател, борец и хуманист. Ова, меѓу другото, беше речено на денешниот Комеморативен собир по повод смртта на д-р Соња Ракошевиќ, педијатар во Клиничкиот болнички центар во Грачаница.

Покрај членовите на семејството, на комеморацијата што се одржа по повод прераната смрт на оваа угледена и славна лекарка присуствуваа и колеги од Грачаница КБЦ, но и од хуманитарната организација чијашто член беше д-р Ракочевиќ.

Замина уште една ХЕРОИНА: По борбата со корона, почина Д-р Соња Ракошевиќ!

За жал, животот преполн со среќа и љубов го заврши предвреме. И, како и сите одлични приказни, д-р Соња се претвори во легенда за човештвото со брилијантна кариера!

Почитувана Соња, ние, вашите колеги од организацијата „Свети Јован милостив“, Здравствен дом Грачаница, КБЦ Приштина, италијанска клиника „Сан Донато“, поликлиника „Бел Медик“, ние, вашите пријатели, се збогуваме горди на вас и се молиме Бог да биде милостив и да дарува мир и спокој на твојата чиста и праведна душа. Ви благодарам Соња, за сите совети, за насмевките, за топлите зборови во името на сите оние деца со кои упорно и трајно се однесувавте, во име на грижливи родители за кои можеби бевте единствената надеж и спас – рече д-р Звонко Сташевиќ во својот проштален говор на комеморацијата организација „Свети Јован Милостив“ и додаде:

Инаку, д-р Соња Ракошевиќ почина на Божиќ наутро на 47-годишна возраст и беше погребана на 9 јануари во портата на манастирот „Свети Димитрија“ во Сушица, во близина на Грачаница. Таа го остави сопругот Живојин, синот Димитрије и ќерката Симонида.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.