Србија ќе набави четири хеликоптери Ми-35 кој во Русија е познат како "крокодил" додека Србите го викаат "ѓаволска кочија" и три хеликоптери Ми-17

Објавил: Мирко Бачиќ | 28 август, 2018 6:33

Србија ќе купува борбени хеликоптери Ми-35 од Русија

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

На минатонеделниот форум „Армија 2018“ во Русија, една од најоглемите изложби на оружје и воена техника во светот, делегацијата на Србија најголемо внимание му посветила на борбениот хеликоптер Ми-35.

Во моментов се работи на тоа првите „триесетипетки“ во Белград да пристигнат за големата воена парада која се одржува во ноември по повод победата во Првата светска војна.

Според српскиот воен експерт Светозар Јокановиќ, Ми-35 е всушност извозната ознака на најпознатиот руски борбен хеликоптер Ми-24В „крокодил“, чие сериско производство почна уште во далечната 1976 година.

„По бројните унапредувања остана во производство до денешен ден и сѐ уште е баран на светскиот пазар. Претставник е на советската концепција на јуришен борбен хеликоптер која подразбира оклопен и силен хеликоптер, кој повеќе се потпира на брзината отколку на своите маневарски способности. Таквиот хеликоптер е поуспешен при дејство од налет отколку при лебдење или при мали брзини“, вели Јокановиќ.

Тој истакнува дека Ми-35 денес и не е најдобриот борбен хеликоптер кој се произведува во Русија. Новите Ми-28 и Ка-52 се посовремени концепции и пружаат поголемо ниво на заштита на екипажот, имаат значително подобри маневарски карактеристики, помоќни сензори и вооружување, но нивната продажна цена и трошоците за одржување се значително повисоки.

„Покрај тоа што е поекономично решение за земјите како Србија, Ми-35 има една особина која неговите конкуренти ја немаат – покрај огнената поддршка на трупите на земја овој хеликоптер може да се користи за специјален десант (може да превезува до осум војници со лично вооружување), за транспорт на оружје и опрема или медицинска евакуација на ранетите од линијата на фронтот“, вели Јокановиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тогаш тој изјавил  дека не изгубил пациентка во 43 години колку што вршел абортуси.

Полицијата влезе во домот на лекар по неговата смрт: Сопственикот на клиника за абортуси чувал нешто ужасно

Американската полиција остана во шок откако направи претрес во дом на лекар по неговата...

Во таа аудио снимка порачува лидерот на Исламската држава и предупредува дека се во тек нови операции на неговата организација.

ИСЛАМСКАТА ДРЖАВА НАГОЛЕМО СЕ СПРЕМА ЗА НОВИ НАПАДИ: Првиот човек на Исламистите со ШОК порака ги откри следниве МЕТИ

Медиумската мрежа на Исламската држава емитуваше денеска ауди порака за која се тврди...

Меѓу жртвите има жени и деца, пренесува „Раша“, додавајќи дека бомбата била прикачена на полициски автомобилот што се наоѓал во близина на митингот.

АТЕНТАТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА АВГАНИСТАН? 24 мртви при експлозија за време на говорот на Гани

Најмалку 24 лица загинаа, а десетици се повредени кога експлодира бомба во близина на...

Инаку, Горјачев ова го прави секоја година на Денот на трезноста според Руската православна црква, почнувајќи од 2006-та. Сепак, изминативе години користел „поблаги методи“, како надлетување на градот со икона на Пресвета Богородица од 19. век, за која се верува дека лечи од алкoxoлизам и други зaвиcнocти.

ВАКА СЕ ЧУВА НАРОДОТ ОД ПОРОЦИ: Руски свештеник попрска град со света вода – од авион

Вакво нешто има само во Русија – во градот Твер руски свештеник го попрскаа градот...