среда, 19 февруари 2020

MK/ EN/ DEСредба Меркел-Орбан

Објавил: Узунов Бобан | 20 август, 2019 8:51

Средба Меркел-Орбан: Европа нема да биде обединета без земјите од Западен Балкан

Фото/Текст извор: ©магазин

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Европа нема да биде обединета без државите од Западен Балкан. Меркел ова го изјави по средбата со унгарскиот премиер Виктор Орбан во унгарското градче Шопрон, каде обајцата ја одбележаа 30-годишнината од отворањето на границата меѓу Австрија и Унгарија, што се смета за почеток на крајот на Студената војна.

Благодарни сме за настаните од пред 30 години, што доведоа до обединување на Германија и на цела Европа, изјави Меркел во Шопрон.

 

Средба Меркел-Орбан: Европа нема да биде обединета без земјите од Западен Балкан

Таму во 1989 година, во близина на австриската граница, се одржа т.н. Паневропски пикник, што се смета за предвесник на политичките промени во Европа. Токму европското обединување беше една од темите на денешните разговори меѓу Меркел и Орбан.

Не само Унгарија, туку и Германија е на мислење дека европската интеграција на државите од Западен Балкан е важна. Ако ја погледнеме географската карта, а и од геостратешка перспектива, без тие држави, Европа не може да е обединета, изјави Меркел на прес-конференцијата со Орбан.
Орбан ги пофали активностите на Меркел како обединувач на Европа и подвлече дека унгарскиот народ има многу високо мислење за неа.

Шопрон е пример за тоа што можат да направат Европејците кога храбро опстојуваат на вредностите, што сите ние ги споделуваме. Секогаш треба да водиме сметка дека нашата национална благосостојба секогаш ќе зависи од нашата заедничка европска благосостојба. Паѓањето на Железната завеса во Унгарија го отвори патот за обединувањето на Германија. Ние исто така знаеме дека нашето ослободување од советскиот јарем немаше да биде целосно без обединета Германија, изјави Орбан.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вице Заев, братот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во допис до медиумите вели дека бил принуден да се обрати на јавноста по, како што наведува, многубројните лажни вести за него и неговото семејство

Вицето: смешно е мене да ме поврзувате со рекет, јас сум честит човек!

Вице Заев, братот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во допис до медиумите вели дека...

Тој во допис за медиумите вели дека бил принуден да се обрати до јавноста по лажните вести кои акко што вели доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ а се контролирани од Никола Груевски. 

Сакаат да ни наштетат, ниту јас, ниту брат ми не сме вмешани во “Рекет”- по два дена молчење се огласи Вице Заев

Откако во медиумите пред два дена одекна веста дека Вице Заев и поранешниот премиер...

Туку тој станува државен рекет каде што премиерот и неговиот брат се вмешани. Два дена имаме целосен молк од Зоран Заев и Вице Заев за фактот дека остварувале средби и се координирале со главните учесници во рекетот Катица Јанева и веќе осудениот за „Рекет“, Зоран Милевски Кичеец. Два дена имаме целосен молк од  Зоран Заев и Вице Заев.

“Два дена молк од Зоран Заев и Вице Заев- бегаат од одговорите што разговарале со осомничените во случајот „Рекет“

Прес конференцијата денеска е продолжение на вондредната прес конференција пред два...

Таа сведочеше за убиството на четирите момчиња и рибарот на Смилковскоро езеро и рече дека дел од информациите кои пристигнале до неа биле издржани, но дел и веднаш отфрлани.

Јанкуловска сведочи за „Монструм“: Крвна одмазда, имотен спор, лична пресметка биле причина за убиството?

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска денеска сведочеше...


error: Content is protected !!