Бадник е симбол на тоа дрво, кое, според верувањето, пастирите ги однеле Јосиф и Марија да запалат оган и да ја загреат пештерата во која е роден Исус.

Објавил: Сара Петреска | 6 јануари, 2023 8:39

СРЕЌЕН БАДНИК, за многу години на сите православни христијани

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Бадник му претходи на нај радосниот семеен празник – Божиќ. Тој е придружен со многу обичаи, кои ги разубавуваат душите на луѓето за раѓањето на Синот Божји.

Бадник е симбол на тоа дрво, кое, според верувањето, пастирите ги однеле Јосиф и Марија да запалат оган и да ја загреат пештерата во која е роден Исус.
Неговото греење е главниот дел од овој празник, но тој од зори до мрак ќе остане засолнет покрај куќата, а дури потоа ќе биде внесен, откако ќе биде посипан со жито.

На Бадник се подготвува посна вечера, се пече лепче со паричка и се оди во црква.Во раното утро, по ударите на секирата, еден млад даб се опростува со сонцето. Се сече со три удари, така што ќе падне на исток.

Бадник се дочекува со посебна почит, со молби за здравје, среќа и мир. Домаќинките веќе ја подготвуваат празничната трпеза, посна, но богата, за и новата година да биде богата и плодна.

Во овие обичаи лежи пронаоѓањето на смислата на празникот за Христовото раѓање. Не е сè во храната и трпезата, бидејќи сето тоа може да се подготви било кој ден. Важно е сите овој празник да го поминат во својот дом, во кругот на семејството, со радост и љубов.

И додека во домовите се пали свеќа, како симбол на Исусовата светлина која ја донел на светот, овие вечери сокаците и улиците се празни.

На подовите се истура слама, исто како во пештерата Витлеем, а децата пејат, со што ја шират убавата вест.

Бадниковото гранче гори до Божиќ, навестувајќи ја новата светлост која ја носи вербата во новородениот Исус.

Не се оди на гости, ништо не се зема од друг. Се празнува со семејството, а сите обичаи упатуваат на љубов, опростување и надеж дека сите расправии ќе завршат.
Во недела, поздравувајќи го Божиќ, токму тоа ќе си го кажеме едни на други: Мир Божји, Христос се роди!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Религија

Поради совпаѓањето со празникот на Свети Василиј овој празник во народот најчесто е познат како Василица, а тоа најповеќе асоцира на обичаите и верувањата поврзани со Новата Година.

ДЕНЕСКА Е ВАСИЛИЦА- Кој ќе ја најде парата ќе има среќа цела година: Обичаи, песни и верувања

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар македонскиот...

На третиот ден од празникот Божиќ светата православна црква го празнува споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан

Денеска е Свети Стефан, заштитник на болните, старите и сиромашните

Православните христијани денеска на третиот ден од Божиќ го празнуваат Свети архиѓакон...