Марко Пејчиновски денеска околу 18:30 часот тргна од Градското пристаниште во Охрид, да се обиде да преплива 64 километри во водите на Охридското езеро.

Објавил: Сара Фемина | 27 август, 2019 19:58

СРЕЌНО МЛАД ХЕРОЈУ: Охриѓанецот Марко почна да го плива маратонот од 64 километри!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Со насмевка и кренати раце, 13-годишниот Марко го започна најавениот подвиг на Охридското Езеро.

Македонскиот херој Марко Пејчиновски, денеска околу 18:30 часот тргна од Градското пристаниште во Охрид, да се обиде да преплива 64 километри во водите на Охридското езеро.

Марко од Охрид ќе плива до Свети Наум, па до Струга и назад до Охрид.

Марко од Охрид ќе плива до Свети Наум, па до Струга и назад до Охрид.

Тој има доживеано инфаркт на коска на долните екстремитети, но тоа не го спречува да се впушта постојано во нови предизвици.

Предвидено е кружната патека преку езерото да ја заокружи утревечер на истото место.

Марко ќе плива во знак на поддршка на лицата со ретки болести.

Минатата година Марко успеа да исплива маратон од Св. Наум до Охрид и така стана најмладиот пливач на кој му успеало такво нешто.

СРЕЌНО МАРКО!!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според верувањата и обичаите, сите немажени девојки на големиот празник треба да стават огледалце под перницата, и ќе го сонуваат мажот со кој ќе се омажат.

Утре е Богојавление- сите немажени девојки треба да замесат тесто

Богојавление Водици е еден од најголемите и најтешки христијански празници. Според...

Исто така, за време на грабежот на 10 април 2009 година повредени беа и неколку граѓани кои во моментите додека ограбувачите ја вршеле вооружената кражба, биле во просториите на ескпозитурата на банката во центарот на Скопје.

Уапсениот “Пинк пантер“ во Тетово – ГО ИЗВРШИЛ ГОЛЕМИОТ ГРАБЕЖ ВО ПРО-КРЕДИТ БАНКА ПРЕД 10 ГОДИНИ

По 10 години бегство, лицето Р.И. (34) едно од осомничените за грабежот на “Прокредит банка“...

Претседателот Пендаровски очекува ваква поддршка од сите членки на Унијата, но и и конкретна временска рамка за старт на преговрите.

Меркел: Старт на преговорите за Македонија и за Албанија, а потоа секој по својот пат

Македонија и Албанија заедно да ги започнат преговорите со Унијата, а потоа да продолжат...

Оттаму потврдуваат дека клиентите и вработените на Банката се безбедни и се во добра здравствена состојба.

Утринава во вооружениот грабеж во Тутунска банка одземени 8.700 евра – зошто ова банка е мета на крадците?

Уште еднаш НЛБ банка беше мета на крадците, нов вооружен грабеж се случи во Скопје. Во...