„Мора да се врати довербата и на матичниот лекар и на медицината, Интернетот е одлична работа, но има многу глупости каде што луѓето кои немаат медицинско знаење кажуваат невистини.

Објавил: Рејхан Бајрами | 7 октомври, 2020 14:53

Српскиот експерт за РАК доктор Даница Грујичиќ ги открива првите симптоми кои укажуваат тумор на мозокот: Кога членовите на семејството ќе го забележат ОВА кај пациент, веднаш одете на лекар

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Директорката на Институтот за онкологија и радиологија при Клиничкиот центар на Србија, Даница Грујичиќ ги откри првите симптоми на тумор на мозок.

Д-р Грујичиќ вели за зголемениот број на пациенти со онкологија поради короната.

„Мора да се врати довербата и на матичниот лекар и на медицината, Интернетот е одлична работа, но има многу глупости каде што луѓето кои немаат медицинско знаење кажуваат невистини.

Кои се списоците на чекање?

„Пациентите треба да чекаат 12-34 дена за хемотерапија, а помалку од еден месец за операции“, објасни докторот.

Ако немавме државни болници, ќе имавме полоша состојба од Италија”

Кој е првиот симптом, што предизвикува сомневање дека треба да се пријавиме на онкологија?

“Кога станува збор за тумори на мозок, има фини психолошки промени што можат да ги забележат членовите на семејството, оние кои добро познаваат некого. Кога некој ќе почне да кажува шеги што воопшто не му се карактеристични, кога тој се однесува на начин што не е карактеристичен за него, кога тој се манифестира особини кои никогаш не биле составен дел од неговата личност, во тој момент треба да се постави првата дијагноза.

Д-р Несторовиќ спомена дека сода бикарбоната може да излечи рак.

“Не верувам дека тој изјавил така, но просторијата за бикарбонати има свои позитивни својства, со киселина во желудникот и така натаму. Во природата има многу супстанции што можат да помогнат.

Чај од нане, камилица кога ве боли стомакот, “вели д-р Грујичиќ во утринското соопштение на ТВ Прва.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Реално би било тоа да се случи во првите месеци од 2021 година, вели за „Фокус“, Проф. д-р Александра Грозданова од Фармацевтскиот факултет, УКИМ која е Претседател на Комитетот за имунизација.

Вакцината против Ковид во Македонија ќе стигне првите месеци од 2021, прво ќе се вакцинира 20 отсто од населението

Македонија ќе ја добие онаа вакцина која прва ќе биде регистрирана и одобрена преку...

Во Словенија во последните 24 часа со 1.742 спроведени тестирања потврдени се 470 нови коронаинфекции, а од последици на компликациите предизвикани од заболувањето Covid-19 починале уште 45 лица, соопшти во понеделникот словенечката влада.

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: 59 милиони заразени со коронавирусот во Светот

Денеска бројката на заразени со коронавирус во Светот, стигна до 59 милиони. Починаа...