"Како ќе се справиме со снегот, не сум размислувал многу за тоа, но не гледам дека е нешто многу опасно ако ги миете рацете веднаш потоа. Ова е најважно од сè", рече Кон и потсети уште еднаш кој е првото и најважното нешто да се направи за да се спречи ширењето на опасниот вирус на корона.

Објавил: Катерина Крстиќ | 24 март, 2020 15:51

СРПСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ КОН ПРЕДУПРЕДУВА: Снегот е опасен- ако сте го допреле веднаш мијте ги рацете!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека вирусот преживеал на ниски температури, како и веднаш да ги мие рацете ако некој го допрел снегот.

“Сите вируси преживуваат на ниски температури, и покрај нашето верување дека кога е студено, вирусите не функционираат. Не е важно. Колку време останува во снегот? Веројатно подолго отколку во топлото време, тука нема дилема”, објасни д-р Кон.

“Ако некое лице го загадува снегот на кој било начин, сигурно е дека вирусот ќе остане малку подолго. Затоа, треба веднаш да се измијат рацете”.

“Како ќе се справиме со снегот, не сум размислувал многу за тоа, но не гледам дека е нешто многу опасно ако ги миете рацете веднаш потоа. Ова е најважно од сè”, рече Кон и потсети уште еднаш кој е првото и најважното нешто да се направи за да се спречи ширењето на опасниот вирус на корона.

„Вирусите не можат да се репродуцираат на снег“, додаде д-р Ивана Милошевиќ од Клиниката за инфективни болести.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Таа заминала на гробот на својот син вчера околу 16 часот, без да размисли на полицискиот час, а кога не се вратила дома, семејството се јавило на службата на гробишта. Црковникот отишол на гробот, каде ја пронашол мртва.

ХОРОР НА ГРОБИШТАТА ВО БЕЛГРАД: Мајката го посетила синот кој ненадејно се обеси- пронајдена мртва на гробот!

Мајката на малиот Вук Б, кој случајно се обеси додека си играше во 2018 година, С.Б., 45,...

Вучиќ одговори на изјавата на новинарот дека по неговото прво споменување на 24-часовен карантин, пред неколку дена, во продавниците се создало „стампедо“.

НЕМА ДА ДОБИЕТЕ НИ ЕДЕН ЧАС АКО ЕКСПЕРТИТЕ ОДОБРАТ: Не се работи за садизам, туку за здравје!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека е подготвен да воведе 24-часовен...

– „Ситуацијата е драматична. Се приближуваме кон црното сценарио од Италија и Шпанија. Ве молиме, останете дома. Кризен штаб за сузбивање на СОВИД-19 – тоа е пораката до голем број српски граѓани.

Србите добија застрашувачки СМС пораки- се приближуваме кон црното сценарио,седете дома!

Една смс порака донесе страв и паника кај повеќето жителина Србија. Имено доцна синоќа...

Во прашање е стресот поради целата ситуација предизвикана од епидемијата на коронавирус, како и секојдневниот ангажман на мерките за спасување на животите на српските граѓани.

Заморот и стресот го направија своето: Вучиќ не се чувствува добро, не спие со денови за да и помогне на Србија!

Претседателот на Србија не се чувствува добро, рече министерот Синиша Мали денеска...