Претходно, Владата на Црна Гора донесе одлука да ги отвори границите на својата земја за девет држави, меѓу кои не е Србија.

Објавил: Перо Милчин | 26 мај, 2020 23:16

СРПСКИ КОНТРАУДАР НА ОДЛУКАТА НА ЦРНА ГОРА: Забрането слетување на “Монтенегро ерлајнс” во Србија!

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Врз основа на реципроцитетот, Дирекцијата за цивилно воздухопловство донесе мерка со која се забранува слетување на авионите „ Монтенегро ерлајнс“ на белградскиот аеродром „Никола Тесла“.

Претходно, Владата на Црна Гора донесе одлука да ги отвори границите на својата земја за девет држави, меѓу кои не е Србија.

„Правилник за издавање одобренија на странски авиопревозници за вршење меѓународен јавен воздушен превоз со Република Србија, на штета на авиопревозниците регистрирани во Република Србија“, се наведува во образложението.

Авион „ Монтенегро ерлајнс“ со 115 црногорски студенти слета на белградскиот аеродром, а бидејќи одлуката на Дирекцијата важи од утре, студентите ќе можат да останат во Србија.

Во првите денови од јуни, границите на Црна Гора ќе бидат отворени со земји што ги исполнуваат критериумите на Институтот за јавно здравје, имено Хрватска, Словенија, Албанија, Австрија, Германија, Полска, Чешка, Унгарија, Грција. 

Мерките, како што соопшти Институтот, треба да стапат во сила на 1 јуни, а тоа значи дека ќе се дозволат јавни собири до одреден број.
Србија не е на списокот на земји за кои ќе можат слободно да влезат во Црна Гора.

“Без оглед на договорите со верските заедници, неодамна имаше собири во Никшиќ и Беране. На 21 мај имавме спорадични собири на млади луѓе, на отворено, што, според наше мислење, не претставува епидемиолошки ризик”.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Заменик-министерот за цивилна заштита на Грција Никос Хардаљас, преку Твитер, соопшти дека за Кипар заминуваат два грчки канадери за да помогнат во гаснењето на пожарот.

Големи пожари на Кипар, се евакуираат села, а земјата бара помош од ЕУ и Израел

Кипар побара воздушни средства од Израел и Европската унија за да помогнат во гаснењето...

Израелската војска на Твитер потврди дека во Тел Авив и во централниот дел на Израел се огласиле сирени што предупредуваат на ракетен напад.

Сирени за напад се огласија во Тел Авив, се слушаат експлозии

Во Тел Авив, вториот најнаселен град во Израел, штотуку се огласија сирените за тревога. Во...

Во Тел Авив во текот на ноќта се огласија сирени, а звукот на ракетите што го урнаа израелскиот антиракетен систем „Железна купола“ го исполни небото додека илјадници Израелци бегаа за да се скријат.

Израел вршеше до зори воздушни напади врз палестинската крајбрежна енклава, уништувајќи шесткатна станбена зграда среде градот Газа.

Голема шесткатница е уништена во Газа, се зборува за отровен гас

Израел трупа копнени сили долж границата со Газа, а Хамас изврши ракетен напад врз...

„Тоа ќе биде вистинска снежна бура, Армагедон, снежна апокалипса“, рече метеорологот на приватната станица Фобос, Евгениј Тишовец, пренесува руската новинска агенција Риа Новости.

ДОАЃА ЦРН ВИКЕНД ВО РУСИЈА: Се очекуваат обилни врнежи од снег – граѓаните стравуваат од најлошото

Москва во средата ги започна подготовките за рекордни врнежи од снег во текот на претстојниот...