– Изборите од 6 октомври се избори на Република Косово и на нејзините граѓани.

Објавил: Катерина Крстиќ | 30 септември, 2019 11:46

Српски политичари не смеат да влезат во Косово!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Забрана за влез во Косово, добија официјални претставници на властите во Србија, од страна на Министерството за надворешни работи на Косово.Имено ваква одлука е донесена со цел да го спречи нивното учество и агитирање во кампањата за изборите што ќе се одржат на 6 октомври, јави дописникот на МИА од Приштина.

Шефот на кабинетот на вршителот на должност министер за надворешни работи на Косово Беџет Пацоли, Јетлир Зиберај преку својата страница на Фејсбук објави дека властите во Приштина ја донесоа оваа одлука поради притисоците што врз српската заедница во Косово ги врши официјален Белград.

– Изборите од 6 октомври се избори на Република Косово и на нејзините граѓани. Официјални лица од Белград ќе бидат спречени да водат изборна кампања за косовските избори. Нема да се толерираат ниту заканите врз српската заедница во Косово од страна на Белград. Белград ја знае реалноста во Косово и треба да се однесува согласно таа реалност, да го почитува Уставот и законите на Косово. – напиша Зиберај.

Одлуката на косовското МНР уследи по реакциите на неколку партии на косовските Срби, обединети во коалицијата „Слобода“, кои го обвинуваат Белград дека врши притисок, со уцени и закани, врз српското население во северно Косово, во полза на партијата Српска Листа (СЛ), која има отворена поддршка од властите во Србија и српскиот претседател Александар Вучиќ.

Меѓу лицата на кои им е забранет влез во земјата е заменик-директорот на канцеларијата за Косово при Владата на Србија, Дамјан Јовиќ, кој за одлуката на Приштина рече дека претставува продолжување на „репресијата и политичкото насилство врз српското население и врз Српската листа“.

Јовиќ за косовската телевизија на српски јазик „Мост“ изјави дека во текот на вчерашниот ден требал да посети неколку населени места во општините Србица и Вучитрн и дека намерата му била да ги повика тамошните Срби да гласаат за СЛ.

– Приштина треба да разбере дека српскиот народ не гласа за СЛ поради нас, на кои ни се забранува влезот, туку српскиот народ ја поддржува СЛ бидејќи ја сака Србија и тоа никој нема да го смени. – изјави Јовиќ.

Порталот Коха.нет објави дека и другиот заменик-директор во српската Канцеларија за Косово, Душан Козарев, во саботата бил запрен од косовската полиција на патот Ранилуг – Новобрдо, во близина на границата со Србија, по што бил принуден да го напушти Косово.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Според официјалните податоци, кабинетот на косовскиот премиер потрошил вкупно 4.885.189 евра, од кои за ручеци се потрошени 672.223, додека за снабдување со храна и безалкохолни пијалаци се потрошени и повеќе од тоа – 688.224 евра.

ЖИВОТ НА ВИСОКА НОГА: Кабинетот на Харадинај потрошил 700.000 евра на ручеци!

Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај и неговите блиски соработници во текот...

На овие, седми по ред повеќепартиски избори за пратеници во законодавниот дом на Република Косово, учествуваат 25 политички субјекти, од кои 20 политички партии, четири коалиции и еден независен кандидат.

КОСОВО ГЛАСА НА ВОНРЕДНИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ: Отворени сите избирачки места!

Вонредните парламентарни избори во Косово започнаа утрово во седум часот, кога, според...

Тој рече дека на листата на кандидати за пратеници за седмиот состав на Собранието на Косово има луѓе кои ќе ја зголемат вработеноста.

ОФИЦИЈАЛНО: Харадинај предложен за премиер на Косово!

Коалицијата на Алијансата за иднината на Косово и Социјалдемократската партија го...