Присутни се повеќе од 20.000 луѓе, вклучувајќи ги и семејството и пријателите.

Објавил: Сара Фемина | 24 февруари, 2020 22:14

СРЦЕ ДА ВИ ПРЕПУКНЕ- ВАНЕСА БРАЈАНТ: Душо грижи се за Џиџи, јас ќе се грижам за другите деца

Фото/Текст извор: ©Foto: EPA магазин.мк

Вечерва во познатиот центар „Стејплс“ во Лос Анџелес, американската јавност ја одбележува смртта на НБА легендата, Коби Брајант, која заедно со неговата ќерка Џиана и уште седум лица загинаа на 26 јануари во хеликоптерска несреќа.

Присутни се повеќе од 20.000 луѓе, вклучувајќи ги и семејството и пријателите.

Вечерва во познатиот центар „Стејплс“ во Лос Анџелес, американската јавност ја одбележува смртта на НБА лигата, Коби Брајант, која заедно со неговата ќерка Џиана и уште седум лица загинаа на 26 јануари во хеликоптерска несреќа.Foto: EPA

Нај емотивно беше кога вдовицата Ванеса Брајант се најде на штандот:

– Благодарност на сите што сте тука и ви благодарам за поддршката што моето семејство ја чувствува од целиот свет. Јас би сакала да зборувам за Коби и Џиџи, но ќе започнам со моето мало девојче. Нејзината насмевка беше како сонце. Коби секогаш велеше дека е како мене, дека ја има мојата харизма и најубавата насмевка. Таа беше лидер, учителка, знаеше шпански уште од тинејџерка.

Џиџи, ќе ни недостасуваш секој ден “, рече таа низ солзи и продолжи:

„ Џиџи можеше да биде најдобриот играч на ВБА. Таа сакаше да го смени начинот на кој жените се гледаат себеси во спортот.

Ванеса продолжи да зборува за Коби.

– Благодарност на сите што сте тука и ви благодарам за поддршката што моето семејство ја чувствува од целиот свет. Foto: EPA

– Тој беше најдобриот сопруг. Тој ме сакаше повеќе отколку што можам да замислам. Тој секогаш размислуваше за нашите годишнини, ги радуваше децата, рече Ванеса за Коби и додаде:

– Бог знаеше дека не можат да бидат на Земјата еден без друг, па ја зеде и Џина. Душо, се грижи за Џиџи, а јас ќе се грижам за другите. 

На комеморацијата во центарот „Стејплс“ присуствуваа кошаркарските легенди Мајкл Џордан, Меџик Џонсон, Шексил О’Нил и многу други познати личности и пејачи, а во текот на комеморацијата пееше Бијонсе.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Краток, но тажен говор одржа синот на Шаулиќ, Михајло, кој се збогуваше од својот татко во име на семејството.

ВО СЕЌАВАЊЕ: Помина една година од смртта на Шабан Шаулиќ- Гордана неутешна, плаче завиена во црно

Семејството на Шабан Шаулиќ денеска се собра и одржа годишна меморијална служба на...

Уште на почетокот на својата кариера, Брајант се истакнал како одличен играч и столб на тимот и, заедно со Шекил О'Нил, бил најзаслужен за трите последователни шампионски прстени, освоени во периодот (2000-2002).

СТРАШНА ТРАГЕДИЈА ГО ПОТРЕСЕ СВЕТОТ: Загина славниот кошаркар Коби Брајант

Легендарниот кошаркар Коби Брајант (41) загина во несреќа со хеликоптер! Ужасните информации...

Инцидентот, според информации од Пиринеите, се случил претпладнево на пат што од неговиот роден град Утрера до главниот град на шпанската покраина Андалузија.

ЗАГИНА СЛАВНИОТ ШПАНСКИ ФУДБАЛЕР, ХОЗЕ АНТОНИО РЕЈЕС(35)

Поранешниот фудбалер на репрезентацијата на Шпанија и на Реал Мадрид, Хозе Антонио...