Во Сиднеј, Новак имаше огромна поддршка од нашата дијаспора за време на финалето со Надал во финалето на АТП Купот, по што Шпанецот даде скандалозна изјава на штета на српските навивачи.

Објавил: Стојче Бушин | 7 февруари, 2020 6:47

Срѓан Ѓоковиќ: Мојот син Новак кога ќе ја заврши кариерата ќе живее во Србија со својот народ!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Таткото на Новак Ѓоковиќ ги сумираше впечатоците по неодамна завршениот Австралија опен.

Срѓан Ѓоковиќ исто така, се осврна на фактот дека на турнирите ширум светот, Новак не ужива на поголема поддршка од публиката што ги гледа натпреварите.

Седумкратниот шампион на Австралија опен игра на централно место каде никогаш не го загуби финалето. Тоа е спорт на богати луѓе и тие не можат да разберат дека некој од сиромашна и мала Србија е најдобар во светот веќе 10 години. Но, според тоа што во Австралија не навиваат за него, му даваат дополнителна моќ и ќе го натераат да стане најдобар на сите времиња во сите статистики. Тој е најдобар и кога ќе ја заврши својата тениска кариера, Ноле ќе живее во својата земја, со својот народ и во неговиот град “, вели Срѓан Ѓоковиќ.

Со овој триумф, Србинот покажа дека е вистински „крал“ во Мелбурн каде има осум победи во осумте финалиња, а истиот му послужи и да се врати на првото место на АТП листата, каде од утре ќе го потисне Надал на второто место.

Во Сиднеј, Новак имаше огромна поддршка од нашата дијаспора за време на финалето со Надал во финалето на АТП Купот, по што Шпанецот даде скандалозна изјава на штета на српските навивачи.

„Еве во Сиднеј, нашите одлични тенисери го освоија тимот на Светскиот куп и имаше многу наши навивачи, така што, Надал, на пример, не можеше да издржи за што навиваа навивачите Новак, вели Ѓоковиќ.

Новак Ѓоковиќ е роден во Белград, СФР Југославија на 22 мај 1987 година, од родителите Срѓан и Дијана Ѓоковиќ. Неговите двајца помлади браќа Ѓорѓе и Марко, исто така, се тенисери со професионални аспирации. Новак е оженет со Јелена Ристиќ.
Тој започнал да игра тенис на четиригодишна ворзаст, а на осумгодишна возраст бил забележан од југословенската тениска легенда Јелена Генчиќ, која за него изјавила: „Ова е најголемиот талент кој сум го видела од Моника Селеш“.

На возраст од 12 години, Новак поминал три месеци во тениската академија на Никола Пилиќ во Минхен, Германија, а на возраст од 14 години, започнала неговата меѓународна тениска кариера, победувајќи на европскиот шампионат во поединечна, дубл и тимска конкуренција. Тој живее во Монте Карло, Монако.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

Како дете ги обожавав приказните. Немаше приказна што ја немав гледано и снимено на видео лента. Ги знаев сите реплики напамет.

ВЛАДО ДОЈЧИНОСКИ ЗА МАГАЗИН: За успехот треба да одвоите време и да учите од подобрите од вас!

Познатиот македонски актер Владо Дојчиноски, познат по своите улоги во македонските...

Постојат вакцини против коронавирус кои влијаат врз животните, но не и коронавируси кои влијаат врз луѓето.

ШОК ИНТЕРВЈУ СО ПРОФЕСОР ОД ИЗРАЕЛ: Открива дали од КОРОНА ќе бидат МРТВИ МИЛИОНИ ЛУЃЕ!

Исаија Аркин е професор по структурна биохемија на Еврејскиот универзитет во Ерусалим,...

Почнуваме за кратко. За вистината, за лошата сегашност и за иднината. За борбата на мафијата и нашата борба за Македонија!

Започна борбата за вистината: МИЦКОСКИ- За борба против мафијата и нашата борба за Македонија

Започна долгоочекуваниот дуел на Канал 5 помеѓу лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...