Лек за сите генерации!

Објавил: Сара Фемина | 20 декември, 2020 13:18

СТАР НАРОДЕН РЕЦЕПТ ЗА ЗАПУШЕН НОС: На многумина им помогна, а се што ви треба е црн кромид- Треба да го направите ОВА

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Кромидот се смета за еден од најефикасните зеленчуци кога станува збор за вашето здравје.

Кромидот нуди неверојатни здравствени придобивки уште од праисториското време!

Кромидот е полн со соединенија кои помагаат во борбата против болести и се исклучително богати со соединенија на сулфур и затоа плачеме кога ќе исечеме кромид.

Тие исто така содржат флавоноиди, кои помагаат да се заштити телото од оштетување на клетките.

Кромидот нуди неверојатни здравствени придобивки уште од праисториското време!

Оваа посебна употреба на кромид можеби ви звучи чудно, но е изненадувачки корисна.

Силниот мирис на кромид е доволно силен за да ви го отпушти носот.

Сè што треба да направите е да ја исечете главата на кромидот и да ја поставите на чинијата покрај креветот каде што спиете!

Мирисот ќе се прошири со вас, но ќе влезе и во грлото и носот, но кога ќе се разбудите наутро, ќе бидете изненадени што ви се одблокирале носните патишта!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Кокцигеалниот сегмент е составен од крстната коска која е формирана со спојување на 3 до 5 мали прешлени. Најчесто крстната коска е составена со спојување од 4 мали прешлени, но кај некои луѓе можно е таа да биде составена од 3 или 5 мали прешлени, што не влијае на нејзината функција.

ЗДРАВЈЕ: Структура и функција на здравиот ’рбет

Рбетот претставува комплексна структура која овозможува стабилност и мобилност на...

75 % од жените кои имаат карцином на дојка немаат семејна историја за оваа болест. Фактот што се „жени“ е доволна причина да го носат ризикот од карцином на дојка.

10 ризик фактори за карцином на дојка

10  ризик фактори за карцином на дојка. Пол: Карциномот на дојка најчесто се јавува...

Комисијата при Министерството за здравство во континуитет ја следи состојбата низ целата држава и јавноста соодветно ќе биде информирана.

НИСКИ ТЕМПЕРАТУРИ ОД ЖОЛТА ФАЗА ВО ЦЕЛА ДРЖАВА, МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО СО ПРЕПОРАКИ ДО НАСЕЛЕНИЕТО

Комисијата за превенција од штетни ефекти од студени бранови при Министерството за...

-Постојат неколку типа на ХПВ вакцини, двовалентна, четиривалентна и деветовалентна. Секундарна превенција претставува скрининг за цервикален карцином. Скринингот се спроведува со правење на ПАП тест и/или ХПВ типизација, во зависност од скрининг програмата и политиката на земјата во која се изведува.

ПРИМАРНА ПРЕВЕНЦИЈА НА РАКОТ НА ГРЛО НА МАТКА Е ВАКЦИНАЦИЈАТА СО ХПВ ВАКЦИНА – ЈАНУАРИ ПОСВЕТЕН НА БОРБА ПРОТИВ РАКОТ НА ГРЛОТО НА МАТКАТА

Доктор Горан Димитров, претседател на Македонското здружение за цервикална патологија...