Италијанските научници претставија слика на која се прикажани мутации во новата варијанта на вирусот Омикрон. Се верува дека потекнува од Јужна Африка, варијантата веќе предизвика аларм во неколку земји во светот. Илустрацијата на новиот вид, претставена во саботата од италијанската болница Бамбино Гесу, го претставува Омикрон во споредба со варијантата Делта, еден од најзаразните соеви на корона.

Варијантата Омикрон има значително повеќе мутации од Делта, особено во областите кои директно комуницираат со човечките клетки. Фокусите на мутациите се означени со црвено на сликата откриена од научниците.

„Ова е „фотографија“ во многу широка смисла, тоа е модел направен во лабораторија“, изјави претставник на болницата, цитиран од РИА Новости. Промените сугерираат дека вирусот можеби добро се адаптирал на луѓето, забележаа научниците. Сепак, прерано е да се каже дали овие мутации заедно го прават Омикрон поопасен во споредба со претходните варијанти на корона. Новиот вид, кој Светската здравствена организација официјално го означи како „варијанта на загриженост“ во петокот, првпат беше откриен во Боцвана претходно овој месец. Се верува дека сојот веќе стана доминантен во еден од јужноафриканските региони, борејќи се со други варијанти на круната.

Новата варијанта веќе се прошири надвор од африканскиот континент, при што Хонг Конг, Израел, Белгија, Германија и Обединетото Кралство ги потврдија своите први случаи, додека другите земји истражуваат сомнителни инфекции. Појавата на Омикрон веќе предизвика нови ограничувања, при што сите 27 земји-членки на ЕУ го прекинаа воздушниот сообраќај од седум јужноафрикански земји. Земјите надвор од блокот, вклучувајќи ги САД и Обединетото Кралство, воведуваат слични граници, додека Израел продолжи со најстрогите ограничувања во светот досега, практично забранувајќи им на сите странски државјани да влезат во земјата.

Објавил: Сара Фемина | 28 ноември, 2021 18:22

СТРАШНО: КОЛКУ Е ПООПАСЕН ОМИКРОН ОД ДЕЛТА – Италијанските научници покажаа табела за бројот и ефектите на мутациите!

Фото/Текст извор: ©магазин

Италијанските научници претставија слика на која се прикажани мутации во новата варијанта на вирусот Омикрон. Се верува дека потекнува од Јужна Африка, а варијантата веќе предизвика аларм во неколку земји во светот.

Илустрацијата на новиот вид, претставена во саботата од италијанската болница Бамбино Гесу, го претставува Омикрон во споредба со варијантата Делта, еден од најзаразните соеви на корона.

Варијантата Омикрон има значително повеќе мутации од Делта, особено во областите кои директно комуницираат со човечките клетки. Фокусите на мутациите се означени со црвено на сликата откриена од научниците.

„Ова е „фотографија“ во многу широка смисла, тоа е модел направен во лабораторија“, изјави претставник на болницата, цитиран од РИА Новости.

Промените сугерираат дека вирусот можеби добро се адаптирал на луѓето, забележаа научниците. Сепак, прерано е да се каже дали овие мутации заедно го прават Омикрон поопасен во споредба со претходните варијанти на корона.

Новиот вид, кој Светската здравствена организација официјално го означи како „варијанта на загриженост“ во петокот, првпат беше откриен во Боцвана претходно овој месец. Се верува дека сојот веќе стана доминантен во еден од јужноафриканските региони, борејќи се со други варијанти на круната.

Новата варијанта веќе се прошири надвор од африканскиот континент, при што Хонг Конг, Израел, Белгија, Германија и Обединетото Кралство ги потврдија своите први случаи, додека другите земји истражуваат сомнителни инфекции.

Појавата на Омикрон веќе предизвика нови ограничувања, при што сите 27 земји-членки на ЕУ го прекинаа воздушниот сообраќај од седум јужноафрикански земји.

Земјите надвор од блокот, вклучувајќи ги САД и Обединетото Кралство, воведуваат слични граници, додека Израел продолжи со најстрогите ограничувања во светот досега, практично забранувајќи им на сите странски државјани да влезат во земјата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Цената на американската сурова нафта WTI (West Texas Intermediate) денска е над 86 долари за барел, додека северноморската нафта брент се тргуваше по цена повисока од 88 долари за барел во исто време.

Цените на нафтата највисоки од 2014 година

Цените на нафтата достигнаа највисоки нивоа од октомври 2014 година, како резултат на...

Паралелно, претседателот на Федерацијата на вработени во државните болници побара да се променат упатствата на Националната организација за јавно здравје и задолжителниот карантин за заразените да се зголеми од пет на десет дена.

Околу 2.500 здравствени работници во Грција се во карантин поради ковид-19

Со сериозни проблеми и недостиг на персонал се соочуваат болниците во Грција, со оглед...

Според Махамуд, СЗО ќе продолжи да го следи вирусот, вклучително и негово можно ширење во другите европски земји.

Претходно медиумите објавија дека експерти од Универзитетската болница во Марсеј откриле нов вид на коронавирус и привремено го нарекле Б.1.640.2. Според првите податоци, на југот на Франција од овој сој се заразени 12 лица.

Повратник од Камерун беше означен како нулта пациент.

СЗО ја следи состојбата со сојот во Франција

Експертот на Светската здравствена организација Абди Махамуд денеска изјави дека...