Влатко Стефановски со јасен став, политика и уметност не се мешаат, било и ќе остане "Македонско девојче"

Објавил: Мирко Бачиќ | 3 септември, 2018 13:13

Стефановски: Никогаш нема да има “северно Македонско девојче”

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Македонскиот рок, поп и џез музичар и еден од основачите на групата „Леб и сол“, Влатко Стефановски, изразува увереност дека „македонско девојче“ ќе си остане такво и нема да стане „северномакедонско девојче“ и ако успее процесот за промена на името на државата во Северна Маедонија.

„Тоа не знам, право да ви кажам. Процесот уште не е завршен, ќе видиме како тоа ќе заврши. Нема да има ‘северно девојче’ сигурно. Песната ќе остане песна и така што не знам што да ви кажам на таа тема. Прилично сме блокирани од сите страни. Се надеваме дека, сепак, ќе ги пробиеме сите тие блокади и ќе тргнеме кон некој подобар живот“, изјави Стефановски.

Прашан „како денешна Македонија се оддалечи од онаа Македонија што ја обожававме низ песната и музиката, а ја обожаваме и ден денес“, великанот на гитарата одговори:

„Па, не мислам дека се оддалечила. Таа е таму каде што беше. Но, знаете како е: мала земја, нова демократија, учиме некои нови чекори, учиме некои нови техники на преживување и на некој пат сме, кој е многу трнлив и тежок. И ќе видиме каде ќе стигнеме. Како и сите балкански нации и сите млади држави, сите се борат со некои демони. Се надевам дека ќе се избориме на крајот“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Култура

Нашата потрага по вистината ја продолживме кај семејството Сам, останатите ликови во Медена земја. И тие се пожалија дека добиле само празни ветувања.

НИШТО ОД ВЕТУВАЊАТА : Атиџе не доби ни работа, ни песна- повторно остана сама со пчелите!

Ништо од ветувањата кои протагонистката од документарецот Медена земја пред четири...

Социјалните мрежи беа преплавени со позитивни коментари и критики за филмот, а секако веста со голема радост и неверување беше дочекана од тимот.

Солзи радосници: Еве како тимот на „Медена земја“ ја прими веста за номинациите

Цела Македонија се крена на нозе откако вчера македонскиот документарец „Медена земја“...

„Медена Земја“ е во трката за најпрестижната филмска награда на светот и тоа во категориите најдобар странски филм и најдобар документарен филм.

За прв пат во историјата : Медена земја номиниран во две категории за Оскар

Номинациите за Оскари денеска конечно се објавени, а нашиот македонски документарец...