„Нема паника, барем јас не го забележав тоа“, рече тој во телефонското интервју за Танјуг, наведувајќи дека сите ги почитуваат правилата - да носат маски на улиците, да избегнуваат контакт со луѓе и животни, редовно да ги мијат рацете

Објавил: Сара Фемина | 26 јануари, 2020 17:40

Стефан од Србија се наоѓа во најопасниот град во светот: Јас сум во карантин и не се плашам, но едвај чекам да дојдам дома

Фото/Текст извор: ©Фото: (Kurir.rs/Tanjug) магазин.мк

Стефан Војниќ (27) од Белград, кој во моментов е во „најопасниот“ град во светот, Вухан и веќе неколку дена е ставен во карантин за коронавируси, за Танјуг вели дека нема страв од инфекција, бидејќи строго се придржува до сите правила, но едвај чека да си дојде дома во Србија.

Вухан го опишува како „град без луѓе“, каде се затворени сите форми на јавен превоз од автобуси, метрото до аеродромот. Тој вели дека  во некои продавници полиците им се празни, но, како што вели Стефан, во моментот има доволно храна за сите.

„Нема паника, барем јас не го забележав тоа“, рече тој во телефонското интервју за Танјуг, наведувајќи дека сите ги почитуваат правилата – да носат маски на улиците, да избегнуваат контакт со луѓе и животни, редовно да ги мијат рацете.

„Исто така, строго се придржувам кон правилата, но не чувствувам никаков страв од зараза … тешко дека можам да се заразам затоа што не контактирам со други луѓе, одам во продавница, се враќам во собата и минувам време во затворено “, го опишува неговиот ден Стефан.

Вухан го опишува како „град без луѓе“, каде се затворени сите форми на јавен превоз од автобуси, метрото до аеродромот. Тој вели дека во некои продавници полиците им се празни, но, како што вели Стефан, во моментот има доволно храна за сите.

Тој дошол во Вухан минатиот септември да студира на универзитетот Вухан, а планирал да се врати во Белград на 6 февруари.
Сепак, неговото враќање засега е несигурно.

„Бидејќи градот е целосно блокиран, дури и околните градови, па дури и целата оваа провинција, јас сега сум во контакт со српската амбасада со која размислувам дали можам некако да ја напуштам покраината и да летам од друг град“, рече Стефан за Танјуг .

Тој додаде дека и српската амбасада и кинеската влада прават сé што можат за да заштитат што е можно повеќе луѓе.

Според Стефан, има уште неколку српски државјани во Вухан и тој знае дека српската амбасада е во контакт со сите, додавајќи дека тие се „повеќе или помалку безбедни затоа што е воведен карантин, па затоа е тешко да се добие вирусот ако ги следите правилата.

“Иако не се плашам од вирусот, би сакал да се вратам што е можно поскоро, за да не се изложувам на непотребен ризик. Од друга страна, се надевам дека карантинот нема да трае долго”, вели Стефан, додавајќи дека во моментов има 33 милиони луѓе во карантин.

Тој исто така посочува дека во медиумите шират некои „лажни вести“, како што е тоа дека вирусот се пренесува преку очите, или дека „луѓето паѓаат на улица“ заради коронавирусот, како што пишуваат некои медиуми во Србија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Тој предложи вакцинирањето да започне за околу десетина дена што е многу порано за разлика од претходните години, поради како што велид а не се случи сценариото од Италија односно да се избегне судир со „Ковид-19“, нешто што се случи во Италија во март.

Д-р Тиодоровиќ: Секој што ќе се вакцинира против грип, има помалку шанси да фати корона

Членот на Кризниот штаб на Србија, д-р Бранислав Тиодоровиќ од Ниш кој прв предложи...

Според агенциите АНИ и Спутник, Трамп изјавил дека успеал да ги запре масовните убиства што се случуваат меѓу Србија и Косово веќе неколку децении.

ДОНАЛД ТРАМП: Ги запревме масовните убиства меѓу Србија и Косово!

Во предизборната кампања во Северна Каролина, американскиот претседател Доналд Трамп,...

Гренел исто така потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп има намера да ја посети Србија, што би било првпат по Џими Картер.

ГРЕНЕЛ ЗА ВУЧИЌ: Тој е тежок преговарач, се бори за српскиот народ!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, беше многу тежок преговарач, изјави специјалниот...

Д-р Бранислав Тиодоровиќ, член на Кризниот штаб за борба против короната, објасни како би изгледале превентивните мерки.

ОВИЕ СЕ ПРОЦЕДУРИТЕ ЗА ВРАЌАЊЕ ВО СРБИЈА ОД ПЕТОК: Кога ќе влезете во земјата, имате 24 часа да одите во здравствениот дом, еве што потоа

Од петок во 18 часот, Србија ќе воведе надзор над сите граѓани кои се враќаат од летните...