Во вториот дел од донацијата, ОАЕ ќе испрати респиратори во Србија.

Објавил: Перо Милчин | 29 март, 2020 14:11

СТИГНА 10 ТОНИ ПОМОШ: Во Србија стигна помош од Емиратите, се очекува втор авион со РЕСПИРАТОРИ!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Авионот со заштитни средства против вирусот, испратен како прв дел од помошта на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), слета во Белград околу еден час по полноќ.

Според РТС, првиот дел од грантот во ОАЕ е 13.750 заштитни и 15.000 болнички костуми, 500.000 ракавици, 30.000 чевли, 20.000 маски, 6.000 санитатори, вкупно 10 тони помош.

Авионот со заштитни средства против вирусот, испратен како прв дел од помошта на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), слета во Белград околу еден час по полноќ.

Во вториот дел од донацијата, ОАЕ ќе испрати респиратори во Србија.

Јас имам чест да им ја пренесам благодарноста од претседателот Вучиќ и српските граѓани до Шеик Бин Зајед и до граѓаните на Обединетите Арапски Емирати “, истакна Вулин.

Авионот беше пречекан на аеродромот од министерот за одбрана Александар Вулин, министерот за здравство Златибор Лончар, амбасадорот на ОАЕ во Србија Мубарак Саид Ел Дахри, други српски претставници и дипломати од ОАЕ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Мислам дека светот за 6 месеци се промени со голема брзина, отколку во претходните 20-30 години.

СВЕТОТ ПОСЛЕ КОРОНА ВИРУСОТ: Вучиќ- Светот се промени повеќе за 6 месеци отколку во последните 20 години

Меѓународната конференција „Светот после корона вирусот“ започна во Белград, во...

Авиокомпанијата го прекина сообраќајот кон средината на март, додека дел од возниот парк продолжи да лета, но не во патничкиот сообраќај, туку во транспортот на медицински материјал.

АВСТРИЈСКАТА АВИОКОМПАНИЈА СТАРТУВА ЛЕТОВИ: Од 15 јуни ќе започнат летови до 37 дестинации!

Од 15 јуни австриската авиокомпанија AUA ќе ги обнови закажаните летови кои беа прекинати...