Опозицискиот блок во Собранието ќе поднесе барање за гласање на доверба на владата до 15 декември.

Објавил: Владо Марин | 7 декември, 2020 5:33

Стоиљковиќ предупредува: “Нема да постои ни „ М “ од македонскиот народ и јазик”

Фото/Текст извор: ©магазин

Приоритет за опозицијата во Македонија е да се запре самоубиствената политика на актуелната влада, што може да доведе до тоа да не постои ни „ М “ од македонскиот народ и јазик, а на крајот и до тоа да биде многу проблематично самото постоење на Македонија како унитарна држава, вели пратеникот во македонското собрание Иван Стоиљковиќ.

Како што владата на Мило Ѓукановиќ во Црна Гора ја собори контроверзниот Закон за слобода на вероисповед, владата на Македонија може да биде симната од власт поради ставот на премиерот Зоран Заев во врска со прашањето за македонскиот јазик, народ и историја, предупредува претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија, коментирајќи ги зовриените страсти во земјата поради тоа што владата, како што тврди опозицијата, тајно преговара за исполнување на бугарските барања, што ги доведува во прашање македонскиот јазик и историја.

Најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ, организираше протести пред владата со барање за оставка на Заев.

Работата на опозицијата во овој момент е фокусирана да ја спречи владата да потпише каков било срамен анекс на договорот со Бугарија, а од друга страна, ако може, да се формира некоја друга експертска влада и да се одржат предвремени избори следната година, рече Стоилковиќ.

Повеќе >> Во Центар

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Новиот ИТ-центар во Аеродром, ќе им овозможи на повеќе од 1000 млади граѓани годишно да добијат пристап до стручни обуки во ИКТ секторот, а во рамките на надлежностите, Градот Скопје ќе ги поддржи малите и средните претпријатија во креирање дигитални решенија како што се е-трговија, развој на услуги за испорака базирани на апликации.

Скопје ќе биде град на дигитални можности

Скопје ќе биде град на дигитални можности! Граѓаните во секое време ќе можат да проверат...

Потребни ни се ефикасни и целосни, а не половични решенија. Да почнеме да ги менуваме работите, за наше Скопје, за модерно Скопје, вели Арсовска!

Арсовска: Мора да има системски решенија за загадувањето

На скопјани им е доста од оправдувања дека нема време нешто да се среди. Скопје не е...