Шефот на НАТО, исто така, рече дека е важно Британија да ја преиспита улогата на Huawei во својата 5G мрежа со цел да се обезбеди нејзината безбедност.

Објавил: Рејхан Бајрами | 10 јуни, 2020 20:31

СТОЛТЕНБЕРГ ВО ПАНИКА: Кина ќе не престигне во се- Пекинг се приближува кон Западот на различни начини

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави во средата дека Западот не може да го игнорира подемот на Кина.

Пекинг се приближува кон Западот на различни начини – на Арктикот, сајбер-просторот и критичната инфраструктура, вклучувајќи ги и телекомуникациите, изјави Столтенберг за Би-Би-Си.

Шефот на НАТО, исто така, рече дека е важно Британија да ја преиспита улогата на Huawei во својата 5G мрежа со цел да се обезбеди нејзината безбедност.

„Верувам дека владата на Велика Британија ќе ги дизајнира своите мрежи на начин што ќе обезбеди сигурност и ќе обезбеди дека Велика Британија има безбедна мрежа од 5G“, рече Столтенберг за радио БиБиСи.

На прашањето за коментарите на Столтенберг, портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Хуа Чунинг рече дека Кина не претставува закана за ниту една земја.

– Се надеваме дека НАТО ќе може да продолжи со правилно размислување за нас и рационално да го набудува нашиот развој – рече портпаролката.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Овој луксузен модел е купен за потребите на полицијата во 2017 година и служи токму за вакви задачи.

ИТАЛИЈАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ВОЗИ ЛАМБОРЏИНИ 230 НА ЧАС, АМА СО ПРИЧИНА: За само 2 часа, тие доставија трансплантација на бубрег во болницата

Италијанската полиција донела бубрег наменет за трансплантација од Рим во Падова...

Францускиот претседател Емануел Макрон во вторник ќе и се обрати на нацијата во врска со состојбата со вирусот.

Франција ја менува тактиката против вирусот корона: Почнува да ги ублажува ограничувањата

Во следните недели, Франција ќе започне да ги олеснува ограничувачките мерки воведени...

Добро информирани луѓе тврдат дека добавувачите на тестови не се оние кои поставуваат астрономски цени.

ХРВАТСКА ЈА ДРМА ЦЕНАТА НА ПЦР ТЕСТОВИТЕ: Кој профитира за време на пандемија?

Она што треба да го знаете за цената на тестовите за ПЦР во Хрватска е дека тие се невообичаено...

Грција досега евидентирала 82.034 случаи на коронавирус и 1.288 смртни случаи, а во средата евидентирани 3.209 нови случаи, од кои 905 се во солунскиот регион.

ГРЦИЈА ГИ ЗАЈАКНА МЕРКИТЕ ПРОТИВ КОРОНА: Затворен граничниот премин со Албанија, блокирањето е повторно во сила

Грција ќе затвори еден граничен премин со Албанија и ќе изврши антиген тестови на сите...