Само вакцинираните Косовари смеат да влезат во Швајцарија

Објавил: Македонка Димкин | 11 септември, 2021 13:21

Стоп за Косаварите и Македонците за влез во Швајцарија!

Фото/Текст извор: ©блик

Швајцарија го стега обрачот: Од понеделник на туристите од Косово и од Македонија ќе им биде дозволен влез само доколку се вакцинирани.

Швајцарија го затегнува обрачот при влез во земјата – барем за граѓаните на Косово и  Македонија. Швајцарската амбасада во Косово го објави ова на нивниот профил на Фејсбук.

Од понеделник ќе има нови прописи за влез за граѓаните од двете земји. Ништо не се менува за оние кои се вакцинирани. Можете да влезете во земјата нормално . Сепак, тие мора да се вакцинираат со една од одобрените вакцини. 

Дозволени се само посебни случаи 

Меѓутоа, на невакцинираните луѓе им е дозволено да влегуваат само во ситуации „од крајна неопходност“. Според Државниот секретаријат за миграција, смртта на роднини, судски повици или итни посети на властите се сметаат за „екстремни потреби“.

Се разбира, регулативата не важи за граѓани на Косово или Македонија кои имаат дозвола за престој во Швајцарија.

Швајцарија реагира на понапнатата епидемиолошка состојба во двете балкански земји и фактот дека по летниот распуст многу луѓе кои се враќаа оттаму дојдоа во Швајцарија со корона инфекција. (sf)

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од нив, 1.899 гласачи се од 13-те казненопоправни установи каде гласачките места беа отворени утрово во 7 часот, а каде гласањето ќе трае до 19 часот.

ДИК: Правото на глас денеска може да го искористат 10.653 гласачи

На денот пред локалните избори, денеска своето право на глас можат да го остварат вкупно...

Изградбата на Фотонапонската електрана„Осломеј“, е почеток на иницијативата со која значително ќе се зголеми производството на електрична енергија од обновливи извори, особено од сонцето, и првите киловати електрична енергија од фотоволтаичната електрана од 10 мегавати, инсталирана на површина на сегашната Термоелектрана „Осломеј“, се очекуваат да протечат во наредните неколку месеци.

Заев: ФЕЦ „Осломеј“ ќе биде запаметена како прва енергетска транзиција на електрана на јаглен во капацитет за чиста енергија во регионот

Претседателот на Владата на Зоран Заев, во придружба на раководството на „Електрани...

Ако и по вториот круг од кои било причини не се изврши избор на градоначалник, изборната комисија во рок од 15 дена од завршувањето на изборите ја известува Владата.

Кој ќе биде избран во првиот круг, а кој оди во втор

Во земјава утре се одржуваат Локалните избори 2021 на кои за градоначалничката функција...

Министерот за економија Крешник Бектеши уверува дека состојбата будно се следи и се прават напори цената и по Нова Година да остане на исто ниво.

Струјата ќе поскапи по Нова година, но засега никој не знае за колку

Поскапа струја догодина ќе има, но за колку не знае никој. Надлежните сепак тврдат дека...