Ја победивме битката со злобниот вирус во Црна Гора, рече премиерот Душко Марковиќ на прес-конференција.

Објавил: Рејхан Бајрами | 25 мај, 2020 20:07

СТОП ЗА СРБИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Од 1 јуни се отвораат границите, но не и за СРБИЈА!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

„Ја победивме битката со злобниот вирус во Црна Гора, рече премиерот Душко Марковиќ.

Премиерот ја започна денешната презентација со соблекување на маската.

„Кога веќе сме слободни од вирусот, дозволете ми да ја соблечам маската“, рече Марковиќ на почетокот на прес-конференцијата.

„Ја победивме битката со злобниот вирус во Црна Гора, рече премиерот Душко Марковиќ на прес-конференција.

Ќе бидат дозволени свадби, крштевки, ограничен број публика на спортски настани, со соодветни мерки, рече Марковиќ.

Во првите денови од јуни, границите ќе бидат отворени со земји што ги исполнуваат критериумите на Институтот за јавно здравје, имено Хрватска, Словенија, Албанија, Австрија, Германија, Полска, Чешка, Унгарија, Грција. За нас, работата не запре, но ние мора да го спречиме влегувањето на вирусот во нашата земја.

Мерките, како што соопшти Институтот, треба да стапат во сила на 1 јуни, а тоа значи дека ќе дозволиме јавни собири до одреден број.

Како што може да се види, Србија не е на списокот на земји за кои ќе можат слободно да влезат во Црна Гора.

“Без оглед на договорите со верските заедници, неодамна имаше собири во Никшиќ и Беране. На 21 мај имавме спорадични собири на млади луѓе, на отворено, што, според наше мислење, не претставува епидемиолошки ризик”.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ким зборуваше на партиската средба за вирусот корона, додека Северна Кореја ги затвори границите и воведе карантин пред шест месеци.

КИМ СЕ ПОФАЛИ СО УСПЕХ ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: Детално го планиравме спречувањето на вирусот!

Водачот на Северна Кореја Ким Јонг Ун го поздрави „големиот успех“ во борбата против...

Иако сега пламенот е ставен делумно под контрола од локалната противпожарна единица, ветерот беше тој кој дополнително го отежнува целосното гаснење.

ГРЦИЈА ВО ПЛАМЕН: Пожари на грчките острови Евија и Крит

Големи пожари избија вчера на грчките острови Евија и Крит, а ветерот дополнително...

Светската здравствена организација предупреди дека пушењето е поврзано со поголем ризик од тешка коронавирусна болест и смрт кај болнички пациенти, иако не може да прецизира колку точно тие ризици можат да бидат повисоки.

ОТКРИЕНА ВРСКА МЕЃУ КОРОНАВИРУСОТ И ЦИГАРИТЕ: Пушачите ова мора да го знаат!

СЗО посочи дека пушачите сочинуваат 18% од хоспитализираните пациенти со коронавирус. Светската...

Директорот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејсус рече дека дневно се регистрираат до 160.000 случаи и ги повика сите земји да преземат сеопфатен пристап во борбата против вирусот.

СЗО ГО ПРЕДУПРЕДУВА СВЕТОТ: Пандемијата е се повеќе присутна, придржувајте се до мерките за заштита!

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека 60% од 10 милиони пациенти ширум...