На оние српски државјани кои се веќе на одмор во Грција ќе им биде дозволено да останат до крај.

Инаку, на туристите од Србија влез во Грција им беше дозволен само преку Бугарија!

Објавил: Стојче Бушин | 5 јули, 2020 14:45

СТОП ЗА СРБИЈА: Грција ги затвора границите за Србите

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Од утре во 6 часот наутро, Грција ги затвора границите за државјаните на Србија, потврди за српските медиуми српскиот министер за туризам Расим Љајиќ.

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ претходно најави дека е можно затворање на грчките граници за српските државјани. Грција од 1 јули ги отвори границите за странски државјани.

Одлуката е донесена поради епидемиолошката состојба во Србија и големиот број српски државјани кои имале позитивни тестови на ковид-19 во Грција – рече Љајиќ.

На оние српски државјани кои се веќе на одмор во Грција ќе им биде дозволено да останат до крај.

Инаку, на туристите од Србија влез во Грција им беше дозволен само преку Бугарија!

Во последната недела во Србија постојано расте бројот на заболени од Ковид-19, а деновиве бројката се искачи над 300 дневно.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Досега Приштина разменуваше информации со Европол преку мисијата ЕУЛЕКС, така што овој договор е уште еден прст во окото на Белград од администрацијата во Брисел.

ЕУ ВО ЧЕТВРТОК ПЛАНИРА УЛТИМАТУМ ЗА СРБИЈА: Признавање на Косово и членство во ООН!

Преставниците на администрацијата во Брисел во четврток практично ќе и стават на маса...

Лончар истакна дека здравствениот систем има доволно медицински персонал, без оглед на обемот на работа на болниците и замореноста на вработените.

ЛОНЧАР: 550 здравствени работници во Србија се заразени со корона, од кои 50 се во болница

Министерот за здравство, Златибор Лончар, соопшти денеска дека 550 здравствени работници...