Еден воен експерт вели дека тоа не е нов вид оружје, туку само модернизирана верзија на претходниот систем А-135 Амур пуштен во употреба во 1995 година.

Објавил: Сара Фемина | 26 април, 2020 21:52

Страв и трепет за непријателите на Русија: Најсовремен систем за одбрана кој ќе ја штити Москва, дури и од нападите од свемирот(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©kurir.rs магазин.мк

Одбраната на Русија во моментов тестира наjсовремен ракетен систем кој ќе го заштити главниот град од секаков вид закани, вклучувајќи ги и оние од вселената, рече воениот експерт Виктор Мураковски.

Со цел замена на ракетен систем А-135, новиот систем А-235 Надол денес минува низ тестови, создавајќи голема загриженост за Соединетите држави, кои веруваат дека новиот комплекс може сериозно да ги ограничи можностите на нивните вселенски сили.

Иако новите ракети можат да работат во ниската орбита зона, нивната примарна цел останува да го заштитат московскиот регион, според уредникот во руското списание.

Еден воен експерт вели дека тоа не е нов вид оружје, туку само модернизирана верзија на претходниот систем А-135 Амур пуштен во употреба во 1995 година.

„Ние не планираме да изградиме ракетен одбранбен систем што ќе ја опфати целата земја. Сеуште станува збор за одбрана на Москва и централниот економски регион од интерконтинентални балистички ракети, ракети со среден дострел и други закани. Не ни треба нов вид оружје. Ќе користиме модернизирана и опширно модифицирана верзија на А-135 “

А-135 исто така може да ја разликува боевата глава од мамката, која во моментов е во сопственост на сите интерконтинентални ракети.

Нудол, еден од најтаинствените проекти на руската одбранбена индустрија, минува низ тестирања од 2014 година. Беа направени вкупно десет лансирања, според информациите достапни од јавни извори.

Добро е познато дека комплексот може да погоди цели на оддалеченост од околу 1.500 километри. Брзината на неговата ракета може да достигне 10 пати поголема од брзината на звукот (10 maha). Значи, тоа е хиперсоничен ракетен систем.

Особеноста на новата ракета лежи во фактот дека тој нема да носи никаква глава, туку ќе ја уништи целта со својата кинетичка енергија. Со други зборови, непријателски ракетни парчиња уништени по судир со хиперсонична брзина. Всушност, да се распореди нуклеарна боева глава, како А-135, значи да се ризикува започнување со нуклеарна војна. Нудол ќе спречи ваков ризик.

„Покрај тоа, системот може да работи и надвор од атмосферата, а тоа е да ги таргетира сателитите во ниска орбита на Земјата. Важен факт за Русија, загрижен за намерите на Вашингтон да го распореди своето ново оружје во вселената. Нудол може да спречи вакви закани “, додава Виктор.

Исто така, А-235 е извонреден за неговата мобилност: ракетите за лансирање се монтираат на сите теренски возила, овозможувајќи им да се пренесат брзо и тајно во посакуваната област.

Факт е дека САД имаат амбиција да создадат брз систем на планетарни удари. Мобилниот фрлач, за разлика од стационарните фрлачи што моментно работат на системот А-135, ќе овозможи репозиционирање на позицијата и отстранување на проектили од областа на ударот.

Генералот Рејмонд, шеф на американската вселенска команда, неодамна ја обвини Русија за тестирање на против-сателитска ракета на 15 април. По оваа изјава, рускиот воен експерт Алексеј Леонков изјави дека најверојатно станува збор за тест на ракетата А-235 Нудол.

Експертот истакна дека слични тестови сè уште се вршат според планираното и дека Москва редовно ги известувала Соединетите држави за балистички тестови за да избегнат лажни аларми од проектили. Тој, исто така, сметаше дека е провокативно што Вашингтон го нарече новиот комплекс „анти-сателитско оружје“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Д-р Вајт истакна дека има многу книги и особено филмови кои го „подготвиле“ човештвото за сè што преживуваме денес.

ИСПЛИВАА ДОКАЗИ: Германија знаела уште од 2012 дека ќе има ЕПИДЕМИЈА- ОВА Е ДОКУМЕНТОТ(видео)

Службен весник на Бундестагот, објавен 2013 година, бр. 17/12051 се осврнува на можните епидемии...

Министерот Османи веќе оствари средба во Берлин со шефицата на бугарската дипломатија Генчовска. Тој за ТВ 24 кратко одговори дека обидите за дијалог со Софија продолжуваат и кажа дека денеска

НОВИ БАРАЊА НА БУГАРИЈА ДО МАКЕДОНИЈА

Македонија е единствената држава во Европа која има министерство за помалите етнички...

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест главни светски валути, минатата недела зајакна за 0,9 отсто, на околу 104,60 поени и во еден момент достигна 105,01 поени, ново највисоко ниво од 2002 година.

Доларот значително зајакна во однос на другите валути

На светските берзи вредноста на доларот во однос на кошницата валути порасна минатата...

„Скандинавските земји се како гостилници за терористичките организации“, рече Ердоган по петочната молитва во Истанбул.

Ердоган се противи на членството на Шведска и Норвешка во НАТО

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека нема „позитивно мислење“...