„Тоа само негативно влијае на способноста на нашата индустрија да го одржи оперативниот капацитет на мрежите за поддршка на масовната работа од дома и достапноста на итни услуги“, забележа компанијата.

Објавил: Сара Фемина | 5 април, 2020 15:22

Страв од наводна врска 5G и COVID-19: Британците ги запалија телекомуникациските столбови!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во неколку градови во Велика Британија запалени се столбовите на мобилната телефонија, при што дојде до злоупотреба на инженерите поради неосновани теории за поврзаност на коронавирус со мрежата 5G, соопштија британските провајдери за мобилни телефони.

Откако на социјалните мрежи беа објавени фотографии од запалени столбови, провајдерите истакнаа дека ширењето на ваквите гласини е „загрижувачко“. Столбовите беа запалени во Спархил, Бирмингем и Мелинг.

Секретаријатот за дигитална технологија, култура, медиуми и спорт објави дека е свесен дека се запознати со тоа дека на интернет се шират гласини неточни информации за технологијата 5G.

Фејсбук во петокот отстрани страница на која се прикажани фотографии од кули што горат за пренесување на 5G технологија, охрабрувајќи ги другите да го сторат истото.

Mobajl UK соопшти дека е уште позагрижено дека некои луѓе ги злоупотребувале своите работници и се заканувале дека ќе ја оштетат инфраструктурата поради тврдењата за 5G технологија.

„Тоа само негативно влијае на способноста на нашата индустрија да го одржи оперативниот капацитет на мрежите за поддршка на масовната работа од дома и достапноста на итни услуги“, забележа компанијата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Несреќата се случила во Церово, кај Богетиќ, кога се судриле автобус и патничко возило, по што слетале од патот.

Свети Василије Острошки ја исполни молбата на очајниот татко: Ќерка ми беше во автобусот на смртта и светецот го спаси моето дете!

Утрово во судир на автобусот на компанијата „Глужица“ од Никшиќ и автомобил, загинаа...

Одењето кај Отецот е чин јавен: се случува пред очите на апостолите. Христос се подига во воздухот и облак Го подзема носејќи Го на небото. Последните пораки што им ги дава се подготовки за Педесетницата.

Денес е СПАСОВДЕН: Вознесение Христово!

Вознесение Христово или Спасовден — христијански празник кој се слави 40 дена по Велигден....

Рамазан е еден од петте столба на исламот. Останатите се верата, молитвите, поклонението и давањето милостина. Тоа е месец на добрина, милост, љубов и простување.

Муслиманите ширум светот денеска го слават РАМАЗАН БАЈРАМ!

Припадниците на исламската вероисповед денеска го слават Рамазан Бајрам. Рамазан...