Тој процени дека Соединетите држави ќе се најдат во „голема неволја“ сè додека не се случи масовно тестирање на коронавирус.

Објавил: Едмонд Бекири | 11 април, 2020 21:51

СТРАШНА ПРОГНОЗА НА БИЛ ГЕЈТС: На секои 20 години ќе се појави некој од овие вируси!

Фото/Текст извор: ©инфоемер.рс магазин.мк

Еден од најбогатите луѓе во светот, основачот милијардер на Мајкрософт, Бил Гејтс, во „Фајненшл тајмс“ предупреди дека за 20 години ќе се соочиме со уште една нова вирусна пандемија.

“Ова е најголемиот настан што луѓето го доживеале во текот на животот и навистина постои веројатност дека некој од овие вируси ќе се појави на секои 20 години.

Потоа, ќе имаме подготвеност, база на податоци, зголемен број на антитела во организмот. Ќе имаме платформи за вакцинирање. системи за рано предупредување“, рече Гејтс, потенцирајќи ја важноста за инвестирање во заштитни вируси и мерки за одбрана.

Тој процени дека Соединетите држави ќе се најдат во „голема неволја“ сè додека не се случи масовно тестирање на коронавирус, додавајќи дека Соединетите држави треба да го следат она што го направи Јужна Кореја и да создадат „унифициран систем“.

Тој потенцираше дека цената на таквата „игра на микроби“ е многу мала во споредба со тоа што минуваме во моментов и дека клучна е да се подготвиме за вакви случувања, што нема да биде мала инвестиција.

„Граѓаните очекуваат Владата да го направи тоа како приоритет. Нема да чини колку буџетот за одбрана, туку ќе биде значајна инвестиција. Некои од овие инвестиции ќе помогнат во медицинската работа во други области. Платформа за вакцинирање, ефтина и брза дијагностика – ова не се работи што вреди само во епидемија “, објасни Гејтс.

Тој процени дека Соединетите држави ќе се најдат во „голема неволја“ сè додека не се случи масовно тестирање на коронавирус, додавајќи дека Соединетите држави треба да го следат она што го направи Јужна Кореја и да создадат „унифициран систем“.

Повеќе од 450.000 луѓе во Америка се заразени со вирусот, а Гејтс посочува дека системот бил „целосно поставен“, наведувајќи дека Јужна Кореја навидум го надминала невремето откако 10.000 луѓе тестирале позитивно.

„Идејата е да се создаде веб-страница во која ќе влезете и да ја опишете вашата ситуација. Тоа ќе ви даде приоритетен број, врз основа на кој луѓето ќе бидат тестирани и ќе добијат резултати многу брзо“, рече Гејтс за Си-Би-Би-Си во четвртокот.

Повеќе од 450.000 луѓе во Америка се заразени со вирусот, а Гејтс посочува дека системот бил „целосно поставен“, наведувајќи дека Јужна Кореја навидум го надминала невремето откако 10.000 луѓе тестирале позитивно.

Гејтс предупреди дека социјалното растојание не може да се намали, сè додека не се завршат темелните испитувања. За време на интервјуто за ПБС претходно оваа недела, тој рече дека САД можеби не се „целосно безбедни“ до есента 2021 година:

„Вакцината е критична, бидејќи сè додека не ја добиеме, работите нема да одат како што треба. Ризикот од релапс ќе биде присутен сè додека не имаме многу широка вакцинација“, рече Гејтс, кој финансира изградба на 7 лаборатории за вакцини против коронавирус. Прочитајте повеќе ОВДЕ .
Гејтс додаде дека САД треба да погледнат што работи во моментов Кина.

„Тие ги испраќаат луѓето да работат, но со максимална големина. Тие ја проверуваат температурата. Тие не организираат големи спортски настани. Така, успеаја да го избегнат големиот скок“, истакна Гејтс.

Гејтс рече дека верува оти училиштата би можеле повторно да се отворат во есен.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Јас се обидувам да коментирам многу внимателно или подобро да не коментирам што се случува во Соединетите држави или во други земји.

ПУТИН ЗА АМЕРИКА: Нивните длабоки внатрешни кризи се забележуваат од победата на Трамп!

Рускиот претседател Владимир Путин за прв пат реагираше на масовните протести во Америка...

Горивото што се истури во рускиот дел на Арктичкиот круг стигна до езерото од кое реката тече северно кон океанот.

ПУТИН ЗБЕСНА! Еколошката катастрофа од Сибир станува светски проблем (ВИДЕО)

Минатата недела, претседателот Владимир Путин прогласи вонредна состојба и ги критикуваше...

Одборот на NBER објави дека рецесијата започнала во февруари. Според широката дефиниција на ова биро, рецесијата е “пад на економската активност која трае неколку месеци”.

Американската економија официјално во рецесија!

Американската економија е во рецесија, објави Националното биро за економски истражувања...

Се открива дека не станува збор за несреќа, туку наводното убиство на Дијана, кого нејзините следбеници официјално го нарекоа Роуз на Англија.

ПОРАДИ ОВА ЗАГИНА ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА: Познатата хакерска група открива нови шокантни детали (ВИДЕО)

Хакерската група „Анонимус“ се врати по три години неактивност. Твитер налогот објави...