Трагедијата настана откако туристички брод се судри со друг брод на Дунав во близина на центарот на Будимпешта.

Објавил: Катерина Крстиќ | 30 мај, 2019 11:17

Страшна сообраќајка во Будимпешта, седум мртви и над 20 исчезнати (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Најмалку седум лица загинаа а 21 се водат како исчезнати по трагедијата која ја зафати Будимпешта.

Трагедијата настана откако туристички брод се судри со друг брод на Дунав во близина на центарот на Будимпешта.

Екипа од 96 пожарникари трагала по исчезнатите, а за среќа брзата помош навреме стигнала

Страотната несреќа се случила во близина на унгарскиот парламент, а при судирот еден од бродовите, на кој имало главно туристи, се превртел и потонал, при тоа седум од патниците завршиле со полесни повреди и биле веднаш префрлени во болница. На бродот што потона во моментот на несреќата имало 33 патници од Азија и двајца членови на унгарскиот екипаж, јави државната телевизија, повикувајќи се на полициски извори.

Еккипа од 96 пожарникари трагала по преживеаните патници, со помош на бродовите паркирани од страна кои ја осветлиле реката со рефлектори.

Портпаролот на компанијата во чија сопственост е бродот „Сирена“ соопшти дека немало никакви индикации дека бродот има проблеми.

„Не можеме да потврдиме зошто потона бродот, ова беше сосема обичен ден и ова е редовно патување. Немаше никакви назнаки дека вакво нешто може да се случи“, изјави портпаролот.

Јужнокорејската агенција Јонхап јави дека на унгарскиот брод имало патници од Јужна Кореја.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Многу ми е жал што луѓето кои не веруваат дека вирусот постои, само поради тоа што не можат да го видат со голо око..

Уредникот на Канал 5 кој беше заболен од Ковид-19: Скептиците нека ми објаснат дека нема корона и од што почина татко ми!

Кој може мене, на сестра ми и мајка ми, да ни објасни од што почина татко ми, ако „нема...

На полицајците Јанева прво им кажала дека и е доста од се и почнала да се соблекува. Потоа била повикана итна помош и и е дадена инекција за смирување, а таа е префрлена во станот каде ја издржува мерката домашен притвор.

ДО СЕГА НЕ ВИДЕН СКАНДАЛ: Катица Јанева по гаќи и градник во Државниот завод за ревизија!

Според записникот на МВР до кој дојде КУРИР поранешната специјална обвинителка Катица...

Викендов е Духовден или Задушница, кога традиционално, христијаните ги посетуваат гробиштата, се собираат многу луѓе на едно место и се дели храна.

Карантин за Скопје, Тетово, Штип и Куманово од утре 21 до понеделник до 05 часот?

Предлогот на Комисијата за заразни болести е да се воведе карантин за престојниот...