Д.Б. починал на местото на несреќата, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош.

Објавил: Перо Милчин | 9 ноември, 2019 15:48

СТРАШНА СЦЕНА: Триесет и шестгодишник загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Куманово – Велес

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вчера на пладне на автопатот Куманово – Велес, на клучката „Петровец“, Д.Б.(36) од Куманово, управувајќи патничко возило „опел корса“, со велешки регистарски ознаки, изгубил контрола и излетал од патот, по што возачот починал на лице место.

Д.Б. починал на местото на самото место на несреќата, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош.

Увид на местото извршиле Јавен обвинител и екипа од СВР Скопје, а по наредба на Јавен обвинител телото на починатиот било предадено на обдукција.

Возач на мотоцикл бил тешко повреден во една од вкупно 15 сообраќајни незгоди случени пред два дена.

Во шест сообраќајки со полесни повредни се здобиле седум лица, а во осум била причинета материјална штета.
Од СВР Скопје информираат дека вчера сообраќајната полиција санкционирала осум возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, а од сообраќај исклучила шест возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол, 20 возачи пред да се стекнат со право на управување моторно возило и четворица почетници, како и 24 нерегистрирани возила.

Санкционирани биле и четворица возачи кои поминале на крстосница на црвено светло, тројца возачи не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, двајца возачи за неправилно престигнување, еден возач за не носење сигурносен појас, како и 28 возачи кои користеле мобилен телефон за време на управување на моторно возило.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Сообраќајната несреќа се случила утрово околу 9 часот на регионалниот пат Маврови Анови-Дебар во близина на месноста „Манастирски ливади”.

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА ВО МАКЕДОНИЈА: Загина маж во сообраќајка на патот Маврови Анови-Дебар!

Едно лице почина во тетовската болница каде било донесено со тешки повреди здобиени...