Момчето ја злоставувало својата помала сестра во дневната и спалната соба во нивната семејна куќа, додека неговите родители се наоѓале во друга соба.

Објавил: Сара Фемина | 12 април, 2019 15:30

СТРАШНО: Брат(12) ја силувал својата помала сестра(6), мотивиран од видео игра !

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Дванаесет годишно момче од Велика Британија ја силувал својата помала сестра(6), затоа што сакал да види како изгледа во стварност насилството кое го видел на видео играта ГТА. Тој се наоѓа моментално во поправен дом.

Момчето ја силувало својата помала сестра во дневната и спалната соба во нивната семејна куќа, додека неговите родители се наоѓале во друга соба. Тој ја силувал додека тие спиеле или биле на работа, речено е на судењето.

Младата сестра ја силувал на Божиќ и уште неколку пати после тоа. Силувањето започнувало така што прво момчето ги гледало видео снимките од сексуалниот чин во видео играта ГТА, една од најпознатите компјутерски игри во светот, која исто така е популарна и меѓу младите во Македонија.

Индија одобри воведување на смртна казна за силување на деца, во време кога земјата е соочена со серија на вакви случаи. Оваа измена во казнениот закон се однесува на оние кои се обвинети за силување на деца помлади од 12 години, пренесуваат светските агенции. Во текот на минатата недела организирани се протести ширум земјата откако членови на банди силуваа и убија осумгодишно девојче. Владата е под бран критики бидејќи не направила доволно за да ги спречи сексуалните напади во кои најмногу се вклучени деца.

Спрема зборовите на јавниот обвинител Расел Пинеа, злочинот се случил во периодот од Католички Божиќ 25 декември 2018 година.

Но овој грозен настан во јавноста се појави после тоа, откако малолетникот е обвинет по три точки на обвинението за силување.

Обвинетиот малолетник пред да ја силува својата сестра, ја играл играта ГТА, која е позната по насилство.

Ја силувал сестрата во моментот додека неговите родители спиеле или биле на работното место, а целиот страшен настан го гледал и помалиот брат.

Овој злочин е откриен почетокот на јануари, кога неговата сестра и се доверила на другарката во училиштето дека нејзиниот брат ја силувал. Нејзината другарка веднаш пријавила кај нивната учителка, при што веднаш била повикана полиција и социјална служба. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Локалните власти контактирале со блиски членови на нејзиното семејство, со цел да им се понуди каква било помош доколку им е потребна.

УБИЕЦОТ И ГИ СКРАТИ СОНИШТАТА: Викторија дипломираше на факултет имаше и две сестрички

Младата девојка Викторија Н. која синоќа несреќно го загуби животот во ужасната сообраќајка...

Се бара и еден помлад асистент за данок на добивка, со истите квалификации како и претходникот, со или без работно искуство во струката, и истата плата од нешто повеќе од 30 илјади денари. Тој треба да биде Албанец.

УЈП распишала оглас и за еден виш даночен референт за даночно сметководство, кој треба да има најмалку вишо или средно образование, гимназиско или стручно - економско, трговско или дактилографско и најмалку две години работно искуство во струката. Неговата плата ќе биде 22.739 денари, и тој треба да биде Албанец.

Се бара и еден асистент за анализа на ризик и планирање на контроли, со Економски или Правен факултет, со најмалку една година искуство во струката. Неговата плата ќе биде 33.322 денари, а согласно годишниот план на УЈП тој треба да биде Турчин според етничката припадност.

УЈП ќе прима и помлад систем администратор, со високо образование од областа на електротехниката, компјутерската техника и информатика, или информатка, со или без работно искуство во струката. Неговата плата ќе биде околу 30 илјади денари, а според етничката припадност треба да биде Албанец.

Во Управата ќе се прима и еден помлад даночен оператор во повикувачки центар, со најмалку вишо или средно образование, гимназиско или стручно – економско, стопанско или трговско, со или без работно искуство во струката. Ќе зема плата од нецели 20 илјади денари, а според етничката припадност треба да биде Ром.

Потоа, во огласот се бараат тројца помлади асистенти за услуги во приемна канцеларија, со високо образование од областа на јавната управа и администрација, или правни науки или политички науки, со или без работно искуство во струката. Платата на сите овие тројца нови кадри ќе биде нешто над 30 илјади денари, а согласно годишниот план треба да бидат Албанци.

УЈП вработува и еден самостоен даночен агент за услуги во приемна канцеларија, сонајмалку вишо или средно образование, гимназиско или стручно – економско, техничко или трговско, со најмалку три години работно искуство во струката. Неговата плата ќе биде 29.179 денари, а според етничката припадност треба да биде Србин.

Македонија мајка за Албанците а маќеа за Македонците

Македонските граѓани во својата сопствена држава постанаа граѓани од втор ред! Пред...

Оваа препорака на Комисијата треба да се најде на Кризен штаб во понеделник, а во вторник веќе треба да биде на седницата на Влада.

Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести препорачува изолацијата на лица позитивни од Ковид-19...