Невремето околу 15 часот стигнало и до Загорје, како и во Кумровац, Горен Јесењ, Дуковац, Грегуровац, Костел, некои делови од Лобор, Стари Голубовац, Крапин, и други.

Објавил: Перо Милчин | 22 јуни, 2019 20:08

СТРАШНО НЕВРЕМЕ ЈА ПОГОДИ ХРВАТСКА: Поплавени куќи и автомобили!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Денеска во попладневните часови Хрватска ја зафати силно невреме, проследено со поројни дождови и град.

Големо невреме проследено со силен ветер и врнежи во попладневните часови го погоди централниот дел на Хрватска.

„Водата почна да влегува дома од под вратата, па се обидувавме да спречиме. Околните дворови исто така се под вода. Невремето удри и на паркираните автомобили“ изјавила жителка на Сисак.

Страшното невреме околу 15 часот пристигнало и до Загорје, како и во Кумровац, Горен Јесењ, Дуковац, Грегуровац, Костел, некои делови од Лобор, Стари Голубовац, Крапин, и други.

Во Далмација во текот на ноќта ќе има силни грмежи и ветер. На Јадранот пак утре се уште ќе има врнежи во северните и централните делови, а во понеделник ќе дојде до разведрување.

Минатиот месец големи количества дожд наврнаа во Медулин, каде за само неколку часа падна воден талог колку за еден месец. На повеќе места низ Хрватска врнеше силен дожд со град, а кај реката Мирна беше прогласена вонредна состојба пред излевање и се поставуваа вреќи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Ако денеска се одржат изборите во Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ би добила 27,4 % гласови, одма после неа се Зоран Милановиќ со 24 % гласови и Мирослав Шкоро 23 %.

НЕИЗВЕСНА БОРБА НА КАНДИДАТИТЕ ВО ХРВАТСКА: Милановиќ и Шкоро се приближија до Колинда

Во Хрватска е објавено прво големо истражување, откако беа познати сите 11 кандидати...

Како што често се случува, проценките на синдикатите и префектурите понекогаш се разликуваат многу – во Марсеј, ЦЖТ објави 150.000 демонстранти, шест пати повеќе од проценката на полицијата – но бројките, дури и од полициски извори, се високи, вклучително и во малите градови, каде за денес беа планирани вкупно 245 демонстрации низ цела Франција.

ВОЈНА НА УЛИЦИТЕ ВО ПАРИЗ: Гори целиот град!

Најмалку 25.000 демомстранти во Марсеј, 20.000 во Монпелје и Бордо, 19.000 во Нант, вкупно околу...

Проектот позади кој стои принцот претстолонаследник Мухамед бин Салман е вреден 500 милијарди долари и замислен е како место во кое државата би можела да организира важни спортски настани како трка на Формула 1 или бокс мечеви.

НОВА ФАНТАЗИЈА ОД САУДИСКА АРАБИЈА: Во пустина ќе никне град од 500 милијарди долари, а таму нема да има строги закони

Саудиска Арабија планира во северозападниот дел на државата да го игради Неом, градот...