Членовите на Комисијата се избираа од редот на истакнати стручњаци од областа на епидемиологијата, инфектологијата, микробиологијата, педијатријата, ветерината и други специјалности.

Објавил: Стојче Бушин | 21 октомври, 2020 9:19

СТРУЧЊАЦИ ВО СВОЈАТА ПРОФЕСИЈА: Ова се членовите на Комисијата за заразни болести

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Согласно член 249 од Законот за здравствена заштита, односно член 59 од Законот за заштита на населението од заразни болести, на 15 март 2020 година, министерот за здравство Доц. Д-р Венко Филипче формираше Комисија за заразни болести како стручно, советодавно тело за справување со Коронавирусот КОВИД-19.

Членовите на Комисијата се избираа од редот на истакнати стручњаци од областа на епидемиологијата, инфектологијата, микробиологијата, педијатријата, ветерината и други специјалности.

За претседател на Комисијата е назначен Проф. д-р. Миле Босилковски од ЈЗУ Универзитетска клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-Скопје.

За секретар на Комисијата е назначена д-р. Кристина Ставридис од ЈЗУ Институт за јавно здравје.

Членови на Комисијата за заразни болести се:

 • Проф. д-р. Миле Босилковски , ЈЗУ Универзитетска клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-Скопје.
 • Д-р. Зоран Стојановски, Министерство за здравство
 • Прим. Сузана Маневска, Министерство за здравство
 • Прим. др. Жарко Караџовски, ЈЗУ Институт за јавно здравје
 • Д-р. Владимир Миќиќ, ЈЗУ Институт за јавно здравје
 • Д-р. Милена Стевановиќ, ЈЗУ Универзитетска клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-Скопје
 • Д-р. Илир Демири, ЈЗУ Универзитетска клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-Скопје
 • Д-р. Наташа Најдановска-Алуловска, ЈЗУ Универзитетска клиника за детски болести
 • Д-р. Виктор Исјановски, директор на ЈЗУ Здравствен дом-Скопје
 • Проф. д-р. Милена Петровска, Институт за микробиологија и паразитологија, Медицински факултет-Скопје
 • Прим. д-р. Александар Стојанов, ЈЗУ Центар за јавно здравје-Скопје
 • Д-р. Иринка Сотирова Бухова, претседателка на Државен здравствен и санитарен инспекторат
 • Д-р. Лилјана Деспотовска Ристовска, Државен здравствен и санитарен инспекторат
 • Ванчо Новоселски, Агенција за храна и ветеринарство
 • Грета Николовска, Агенција за храна и ветеринарство
 • М-р Марија Милкова, Центар за управување со кризи
 • Д-р. Кристина Ставридис, ЈЗУ Институт за јавно здравје член и секретар на Комисијата.“

Како надворешен член на Комисијата е одредена Арта Кули од Канцеларијата на Светската здравствена организација-Скопје.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од почетокот на 2020 година – 164 доктори, 247 медицински сестри и 35 специјалисти добиле статус на вработени на неопределено време.

ВО ТЕКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА – 446 НОВИ ВРАБОТУВАЊА ВО ЈАВНОТО ЗДРАВСТВО

Министерството за здравство информира дека минатата година беа реализирани 446 нови...

Премиерот Заев, заедно со градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, денеска го најавија почетокот на реконструкција на Универзалната сала, за чија цел се промовира проектот изработен од архитектот Бујар Муча.

Заев: Одвоивме 120 милиони денари за реконструкција на Универзална сала – Скопје во постојниот облик, современа и енергетски ефикасна

„Универзална ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит, задржувајќи го...

Таа ја потенцираше транспарентната постапка за избор на професионалната Комисија за спречување и заштита од дискриминација, која има задача ефикасно, објективно, независно и принципиелно да работи во интерес на граѓаните.

Шахпаска: Убавината на општеството ја прават различностите, денес го одбележуваме 1 март – Ден на нула дискриминација

По повод 1 март – Денот на нула дискриминација, министерката за труд и социјална...

Пописот е добар пример преку нашата проактивна улога да демонстрираме одговорност и посветеност кон дијаспората, која има важна улога во севкупните процеси на земјава.

Од понеделник стартува пописот, за првпат се попишува и дијаспората

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на заедничка прес-конференција со...