Илија Димовски како математичар

Објавил: Македонка Димкин | 30 декември, 2021 22:43

СТРУЈАТА РЕАЛНО ЌЕ СКОКНЕ ДО 17,3 ОТСТО?! ТВРДИ ПРАВНИКОТ ДИМОВСКИ

Фото/Текст извор: ©фејсбук

„Од 168 часа неделно (по претпоставка дека еднакво трошиме струја во сите 168 часа): за 156 часа зголемувањето ќе е 9,48 отсто. За 12 часа (досегашната евтина денска тарифа во 6 дена) зголемувањето ќе е 118,96 отсто. Вкупното покачување ќе е 17,3 отсто …“, напиша Димовски на Фејсбук.

Поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ ја изненади јавноста на Фејсбук со свој статус каде тврди и докажува како поскапувањето на струјата ќе изнесува најмалку 17,3 отсто, наместо најавените 9,48 отсто. Еве што напиша тој:

„Реалното зголемување на струјата ќе е најмалку 17,3%!!!

Од 168 часа неделно (по претпоставка дека еднакво трошиме струја во сите 168 часа):

  • за 156 часа зголемувањето ќе е 9,48%
  • за 12 часа (досегашната евтина денска тарифа во 6 дена) зголемувањето ќе е 118,96%

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фејсбук

Децо, палете патиките и тргајте по белиот свет. Иднината е подеднакво заебана како и минатото во Северна. Не дозволувајте партиски кловнови да ви ја кројат судбината.

Михајловски со порака до младите: Децо, палете патиките и тргајте по белиот свет

Актерот Тони Михајлоски најверојатно разочаран од ситуацијата во Македонија преку...

Нема место за паника, има доволно резерви на масло за потребите на граѓаните, напиша на Фејсбук министерот за економија, Крешник Бектеши сликан со пакети масло за јадење.
Бектеши позираше со пакети масло за јадење

Бектеши позираше со пакети масло за јадење

Бектеши позираше со пакети масло за јадење Нема место за паника, има доволно резерви...

Државниот буџет заради зголемувањето на цените на светските берзи на метали, енергенси, храна, транспорт, разни услуги кои заради прекинот на некои ланци на испорака поскапеа, итн сега прибира повеќе приходи од царини и даноци, особено ДДВ!

Се јави Груевски: Додека бев премиер во Македонија се фукнционираше

Деновиве е актуелно прашањето поточно барањето за зголемување на платите во јавниот...