Во ваква ситуација локално ќе се создаваат услови за појава на слана и за слаб мраз.

Објавил: Стојче Бушин | 18 октомври, 2020 12:10

СТУДЕН БРАН СЕ ДВИЖИ КОН МАКЕДОНИЈА – СЛЕДНИТЕ УТРА ДОСТА СТУДЕНИ

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Под влијание на постуден воздушен бран кој ќе продре во нашата држава и тоа од север и од североисток во текот на следните утра очекуваме доста ниски температури на воздухот, истите ќе се спуштаат во интервалот од 0 до 8 степени, додека особено во Беровскиот регион истите има услови да се спуштат и малку под нулата.

Во ваква ситуација локално ќе се создаваат услови за појава на слана и за слаб мраз.

Максималните дневни температури во текот на следните неколку денови исто така ќе бидат нешто пониски и ќе се искачуваат во интервалот од 14 до 20 степени.

Времето пак ќе биде стабилно, суво и сончево со мала локална облачност, исклучок ќе биде утрешниот ден кога ќе има локално малку повеќе облачност, особено на запад каде ќе има услови за слаб локален дожд во планинските предели.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Максималните дневни температури утре ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 14 степени, додека од понеделник ќе бидат значително пониски и ќе се искачуваат во интервалот од 3 до 9 степени.

ПОЛАРНИОТ БРАН СЕ ДВИЖИ КОН МАКЕДОНИЈА: ОЧЕКУВАЈТЕ ТЕМПЕРАТУРИ ДО -11°C

Утре ќе имаме позначителна облачност, додека во вечерните и во ноќните часови ќе има...

На самиот почеток од следната недела, поради поголемото заладување на времето и продорот на значително постуден воздух од север, услови за повремени врнежи од снег ќе има и на некои пониски места.

ПРВИЧНИ ИНФОРМАЦИИ: НОВ СТУДЕН БРАН СЕ ДВИЖИ КОН МАКЕДОНИЈА – ЌЕ ДОНЕСЕ ДОЖД И СНЕГ

До сабота ќе продолжи периодот на стабилно и суво време, со појава на магла и на ниска...

Ќе биде и претежно тивко па токму поради ова, по одделни котлини ќе има појава на магла и на ниска облачност.

ВО ВТОРАТА ПОЛОВИНА ОД ОВАА НЕДЕЛА ИАКО СТАБИЛНО, СЕПАК ПО ОДДЕЛНИ КОТЛИНИ МАГЛИВО И ПОСТУДЕНО

Под влијание на стабилна и сува воздушна маса, и во текот на следните неколку денови...

Ќе биде и претежно тивко па токму поради ова, по одделни котлини ќе има појава на магла и на ниска облачност.

ВО ВТОРАТА ПОЛОВИНА ОД ОВАА НЕДЕЛА ИАКО СТАБИЛНО, СЕПАК ПО ОДДЕЛНИ КОТЛИНИ МАГЛИВО И ПОСТУДЕНО

Под влијание на стабилна и сува воздушна маса, и во текот на следните неколку денови...